27 Şubat 2020

Şair M. Ragıp Karcı Vefat Etti

ile izdiham

Şair yazar Mehmet Ragıp Karcı (75), önceki gün tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Bir süre önce baypass ameliyatı geçiren Karcı geçtiğimiz hafta sağlık sorunları nedeniyle yeniden hastaneye kaldırılmıştı.

M. Ragıp Karcı Kimdir?

Şair ve yazar, müzisyen, belgesel yönetmeni. 14 Haziran 1945, Siverek / Şanlıurfa doğumlu. Erzincan Askerî Lisesinde bir süre okuduktan sonra Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesini bitirdi. Yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi DTCF Farsça Bölümünde tamamladı.

Devlet memuru olarak çalıştı. TRT’ye kamera asistanı olarak girdi ve stüdyo kamera servisinde çalıştı. Daha sonra yapımcı-yönetmen olarak Eğitim-Kültür Programları Müdürlüğünde çalıştı ve bu görevindeyken 1997 yılında emekli oldu. Hayatını ve çalışmalarını Ankara’da sürdürmekte olan Mehmet Ragıp Karcı, Türkiye Yazarlar Birliği‘nin 132 sayılı üyesi idi.

Mehmet Ragıp Karcı’nın ismi memleketi Siverek’te bir okula verildi ve şairin bu okula hediye ettiği kitaplar için özel bir bölüm oluşturuldu.

İlk şiiri 1968’de Türk Yurdu dergisinde; sonraki yıllarda şiir, hikâye ve çevirileri Edebiyat, Gelişme, Mavera, Seyir (Van), Yönelişler, Ay Vakti, Yedi İklim ve Hece dergilerinde, inceleme yazıları Hece dergisi ile Türkiye Yazarlar Birliği yıllıklarında yayımlandı.

Halk şiiri ve divan şiirinden beslenen bir duyarlılıkla günümüz insanını yaşadığı hayat içinde ustaca gözlemleyen, hayat içinde insanın konumunu arayan bir tavır geliştirdi. Az fakat usta işi şiirler yazdı. Müzikle ilgilendi. Şiir ve müzik arasındaki estetik bağı vurgulayan tavrını metinleriyle ortaya koydu.

ESERLERİ (Kitaplar):

Şiir: Yeni Bir Sevda Süleymanı (1981), Bir Başkasının Kitabı (1996), Tut Elimden Düşmeyelim (2016).

Deneme-Düşünce: Yakarış Temrinleri (Yazı ve konuşmaları, 1999). Türkü Dinleme Temrinleri (2019).

Hikâye: Talan (1999).

Yönetmenliğini Yaptığı Belgesel Filmler:

Yusufeli İçin Methiye – 1998

Kaçkar – 1996

Dört Mevsim Ilgaz – 1995

İZDİHAM