11 Nisan 2020

Şafak Ailesinin Ağabeyi Ahmet Vehbi Şafak’ın Patron’u

ile izdiham

İlginç bir çalışma Patron. Belgesel. Herkesi anlatıyor. Türkiye’yi. Şafaklar üç erkek kardeş. Ahmet Vehbi Şafak, Yasin Şafak ve Furkan Şafak. Üçü de birbirinden ilginç dostlar.

Aşağıdaki metin belgeselin açıklama kısmından. Garip olan şu: Ahmet Vehbi Şafak belgeseli yaparken sadece bir görüşe ve onların savundukları görüşlere yer vermek hiç şık olmamış. Barış tek taraflı olmaz ki.

Patron, her daim muhalif Ahmet Vehbi Şafak, İslami eğitimli, kendisi için ‘sevenler derneği’ kurulacak kadar her kesimden insanın sevdiği, dostluk kavramının içini dolduran ender insanlardandır. İyilik ve doğrulukta gerçek olamayacak kadar mükemmel bu adam, Gezi’yle birlikte hayal kırıklığı yaratır. İslamist eğitiminin etkisiyle Gezi’nin küresel güçlerin kışkırttığı insanların hükümete ve kendi varlığına isyanı olduğunu düşünür.

Sosyal medya postlarıyla Gezi’ci dostlarını ‘artık yoksun’ dedirtecek kadar küstürür. Bu, sadece Patron ve çevresinin yaşadığı bölünme değildir, Gezi’yle kırılan fayda Türkiye keskinleşir. Farklı olana saygı kalmaz, ötekileştirme politika haline gelir.

Filmimiz, farklı düşünen ama Patron gibi kesişim kümesinde buluşabilen Türkiye insanlarının yaşadığı kutuplaşmanın sebebini tartışmaya ve anlamaya çalışır.

İZDİHAM