Saçları Otuz Yaşında Olan Kız

Tütülü etek giymiş. Etek, rengarenk tüylerden oluşuyor. Çorabı, Mickey Mouse’lu. Çorapta bir sürü Mickey kafası var. Hava soğuk ama babet giymiş. Minibüse binmeden önce anlaşılıyor ki ıslanmış da. Montu, mor; alacalı, parlak bir mor, kendisine küçük geldiği önünü kapatamayaşından ve kollarından belli. Kolları kısa gelmiş. Boynuna fular bağlamış. Atkı değil. Fular. Makyaj da var suratında. Özellikle gözlerine yoğun siyah bir kalem çekmiş.

Saçları otuz yaşında, kendisi on bir-on iki yaşlarında bir kız çocuğu bu. Ne kadar uyumsuz olabilirse o kadar uyumsuz kıyafet tercihleri, renkleri..

Acaba kendi tercihi mi?

Tercih etmek için, en az iki varlığa ihtiyaç duyarız. Bakımsız, kirli görünen bu küçük kız çocuğu, o kıyafetleri kendisi almamış. Birileri “eskilerini” tüm iyi niyetiyle ona bağışlamış. Belki biri tütülü eteği verdi, öteki sol bacağında yırtık olan çorabı, diğeri turuncu babetleri verdi.. Mont, kim bilir kimin eskisi..

Saçları otuz yaşında olan kızın değil.

O montu o eskitmemiş. Geçen seneden kalma değil.

O çorabı saçları otuz yaşında olan kız yırtmamış. Çorap arkadan yırtılmış.

Tütülü eteği heyecanla mağazadan alan o değil.

Biliyorum.

Bunu biliyorum. Yaşamak istediği hayata bakınca, anlaşılıyor ki yaşadığı hayat da onun değil.

Esra Köse

İZDİHAM

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın