15 Mart 2021

Robert Seethaler’in Kaleminden Bir Veda Senfonisi

ile izdiham

Nasıl yorgundu. Uykusu vardı ama uyumaktan korkuyordu. Bir uyku şarkısı bestelemeliydim, diye düşündü. (…) Sanki dün başlamışım gibi hissediyorum, oysa her şey bitti bile. Ölmek, demek böyle bir şey, diye düşündü. Sakince durup beklemek.”

Avusturyalı oyuncu, senarist ve romancı Robert Seethaler, karmaşık yaşamları başka bir üslupla karıştırılmayacak kadar kendine özgü sade bir dilde anlatabilmek gibi olağanüstü bir yeteneğe sahip yazar olarak değerlendiriliyor. Son Senfoni’de müzik tarihinin belki de en güçlü senfonilerini bestelemiş olan GustavMahler’e ölümünden önceki son yolculuğunda edebi, duygusal ve lirik bir anlatıyla eşlik ediyor. Mahler’in kopuk düşüncelerinde canlanan anıları, yolculuk öyküsünün bütününü oluşturuyor.

GustavMahler, New York’tan Avrupa’ya giden bir geminin güvertesinde oturuyor. Dünyanın en ünlü, en büyük müzisyeni, ama vücudu artık dünyanın yükünü taşıyacak güçte değil, ağrıları her zamankinden de güçlü şimdi. Mürettebat onun el üstünde tutmaya çalışırken, o kendini bir ömrün hatırlarına teslim ediyor: Son yıllardan kalan, dağlardaki yazlar, hayaline düşen kızı Maria’nın ölümü, New York Filarmoni macerası, kahvaltıda onu bekleyen diğer kızı Anna, besteleri, onu çılgına çeviren hayatının aşkı Alma… Herkes, her şey -hem burada onunla, ama aslında bir o kadar da uzakta: Bu onun son yolculuğu.

Son Senfoni, geçmişle yüzleşen yorgun bir sanatçının, kristal berraklığındaki dokunaklı portresi.

Son Senfoni | D&R - Kültür, Sanat ve Eğlence Dünyası

Kitap Hakkında Söylenenler


“Onun özel bir üslubu var… Seethaler, cümleleri süsleyip püslemeden fazlalık gibi görünecek ne varsa soyup atıyor ve özü ortaya çıkarıyor.”
-Spiegel Online

“Robert Seethaler, hayatın bir insandan talep ettiği ama büyük bir meziyet gerektiren şeyi tarif ediyor: İnsanoğlu önüne bakarak yaşarken bugünü sıkıntılı, dünü ise kasvetli olarak algılar. Ama geriye baktığında aslında ne çok güzel anlar da olduğunu şaşkınlıkla fark eder. İşte bu noktada o anları daha yoğun yaşamamış olmaktan pişmanlık duymaya başlar -yani kendi yasını tutmaya.”
-WDR Televizyonu

“Son Senfoni, Seethaler’in son iki kitabını, Bütün Bir Ömür ve Toprak’ı ölüm üzerine yazılmış bir edebiyat zaferi üçlemesi mertebesine yükseltiyor. Bestseller listelerinde yerine alacağı tartışılmaz. Üstelik edebî değeriyle gurur duyulacak bir bestseller olarak.”
-FrankfurterAllgemeine Gazetesi


“Besteci GustavMahler’i anlatan ustalıklı bir eser… Dil ve atmosfer açısından mükemmel bir beste.”
-SRF İsviçre Radyo ve Televizyonu

İZDİHAM