Rezervuar Köpekleri

Bu isim size neyi çağrıştırıyor? İlginç, pislik bir guruptan bahsettiği kesin diyorsunuz. Haklısnız!

Bir gurup mafya, pisikopat, kaçık, aynı zamanda birbirlerini o güne kadar tanımayan birkaç insanın mücevherci dükkanını soymadan önce ve sonrasında yaşanan diyalogları, bir araya gelişlerini ve kişiliklerini yer yer geçmişe dönerek anlatılan bir film Rezervuar Köpekleri (Reservior Dogs). Soygun yapılır ve soygunun hemen ardından polislerin baskınına uğrayan mafya elemanları, aralarında bir köstebeğin olabileceği ihtimali üzerinde dururlar.

Aslına bakarsanız film yarım saat, hani olmadı bir saat içerisinde geçenleri anlatıyor. Olayın öncesi ve sonrası, elemanları inceleyerek anlatılıyor. Aralardaki geçişler izleyenlerinde olduğu gibi benimde çok hoşuma gitti.
2008 de izlediğimiz Hulk II filminin kötü adamı Tim Roth ve bir çok filmde gördüğümüz, beğenerek izleyebildiğim aktörler arasında olan Michael Madsen’de,  gibi bir çok filmden tanıyoruz) Rezervuar Köpekleri /Reservior Dogs adlı filmde oynayan ve ilgimi çeken isimlerden ikisi oldu. İlgi çekmek adına son söz olarak Quentin Tarantino ismini bilmemiz yeterli zaten.

Neticede film geçişleri yerinde, oyuncu kalitesi gözler önünde ve en önemliside senaryosuyla hakettiği beğeniyi toplamış, aksiyon, gerilim, macera ve polisiye türünde güzel bir filmdi.
Son olarak Rezervuar Köpekleri (Reservior Dogs) filmi için herkes izleyebilirmi? diye sorarsanız. Hayır herkes izlemek istemez çünkü “tarz” bir film olduğunu düşünüyorum. Filmi keyifle izleyebilen kitle tarafından övgüyle bahsedilebileceği gibi bu tarz filmlerden (mafya,pisikopat karakterler vs) hoşlanmayan kitlelerinde olduğunu düşünürsek kesin bir dille “İzleyin” diyemem.

1992 yapımı Rezervuar Köpekleri (Reservior Dogs) filminin yönetmeni bahsettiğimiz gibi Quentin Tarantino. Senaryoda yine Quentin Tarantino ve Roger Avary var. Oyuncu kadrosunda ise; Quentin Tarantino, Steve Buscemi, Michael Madsen, Tim Roth, Harvey Keitel, Chris Penn ve Edward Bunker isimleri yer almakta.

Film kaliteli bir film, karakterler her nekadar acımasız olsalarda bir mafyanın davranışları ve pisikolojisi adına fikir verebilecek kadar iyi bir film..
İyi seyirler.

Ethem Sak

İzdiham

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın