Papirüs dergisinin 18. sayısı raflarda

012’den bu yana, Suriye’deki iç savaştan kaçmış binlerce kişiyi görüyoruz İstanbul’da ve Türkiye’nin her yanında. Edebiyatı yaşadığımız coğrafyanın olaylarından, insanlarından ayrı düşünmemiz mümkün mü? Üzerlerine düşen bombalardan, atılan mermilerden kaçıp gelen insanlardan etkilen NEYYA Edebiyat Grubu, bir Sürgün dosyası hazırladı bu sayıda.

Dosyada, sürgünü yaşayanların anlatıları kadar, yerinden yurdundan edilenlerin kederlerini sahiplenenlerin yazdıklarına da yer verildi. Farklı edebiyat metinlerindeki sürgünler yeniden ele alındı. Dünyadaki karmaşa ve kargaşanın insanı bir uçtan öteki uca savurduğu bütün zamanların, insana düşen lekeleri gösterilmeye çalışıldı öykü ve şiirlerle.

Ali Safar’ın şiirsel anlatısı ilk kez Türkçe’de

Suriyeli yazar, şair, sinema eleştirmeni ve televizyoncu Ali Safar’ın Şam’da 2011-2013 yılları arasında yaşadıkları Günlük Hayatın Mekaniği adlı kitapta bir araya getirildi. Kitabın oluşum hikayesi ile içinden bir bölüm-“Kasvetli Beyaz Gökyüzünde Siyah Bir Bulut Ya Da Acı Darbeleriyle Ölüm”-Türkçe olarak Papirüs 18’de yer alırken, aynı metin Londra’da “in Damascus” adıyla bestelendi.

Muhacirname üzerine Evangelia Balta ile söyleşi

1924’ten başlayarak Muhacir Sedası adlı gazetede Karamanlıca denilen dilde, yani Yunan harfleriyle Türkçede, yazılmış 25 şiir seçkisi geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Diliyle, ruhuyla, resimleriyle üzerimizde sarsıcı bir etki bırakan Muhacirname kitabı üzerine söyleşiyi Filiz Bilge hazırladı.

Papirüs’de yer alan öteki incelemeler; Benden Selam Söyle Anadolu’ya – Yasemin Öztürk Çamur, Refik Halid’in Sürgün‘ü – Tahir Şilkan, Yedinci Adam – Gökhan Yesari

Şiirler; Şam – Şaheser Yılmaz, Son – Derya Derin, Papatya Sokağı – Burak Abatay, Bismillah – Filiz Bilge, Gül De Ölür Gün De – Tan Doğan

Öyküler; Kolye – Derya Yılmaz Uçar, Hırka – Sare Öztürk, Kemancılar Erken Mi Ölür? – Gülayşen Erayda, Bir Göç Masalı – Hamit Ergüven, Ahmakıslatan – Ayşenur Turan, Başka Bir Dünya – Yasemin Öztürk Çamur, İçimdeki Boşluk – Cevahir Coşkun, Benim İkinci El Duygularım – Nahide Yaran, Aynı Trenin Yolcuları – Oya Kaya, Mum, Tuz ve Yaşam – Güler Kalem, Çocukluğuma Vurulan Toplu Konut Darbesi – Emrah Ateş, Çay Tabağıydı… – Neslihan Karaalioğlu Alpagut

Sürgün’ün tüm desenleri Ali Aksakal tarafından Papirüs için çizildi.

İZDİHAM

İzdiham 39. sayı çıktı. “Benim içimde biri var. Ne ölüyor, ne sağ bırakıyor.” diyorsanız İzdiham’ı mutlaka okuyun.

İzdiham bu sayısıyla birlikte sinemadan müziğe, edebiyattan psikolojiye kadar birçok alanda farklı bir bakış açısıyla usta ve genç yazarları bir araya getiriyor.

İzdiham, sayıların peşinden değil iyi metinlerin peşinde koşmaya devam ediyor.
Dergimizin 39. Sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın