14 Ocak 2017

Orhan Okay Vefat Etti

ile izdiham

Nurettin Topçu, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Mehmet Kaplan’ın  talebesi, Türkiye’de Yeni Türk Edebiyatı denilince akla gelen ilk isimlerden. Fuad Köprülü, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Mehmet Kaplan’dan sonra Türk Edebiyatı tarihi üzerine yetişmiş en önemli araştırmacılardan. Yüzlerce talebe yetiştiren Prof. Dr. Orhan Okay Hoca, bugün sabah saatlerinde vefat etti.

Okay, Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 1990 yılında Edebi Tenkit ödülüne layık görülmüş 1996 yılında ise yılın kültür adamı seçilmişti.

 

 

0155.odul-t.-orhan-okay.jpg
                                             Orhan Okay 1991’de TYB Ödül töreninde konuşuyor

 

Orhan Okay kimdir?

1931 yılında İstanbul’da doğdu. Vefa Lisesi’ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve Çapa Yüksek Öğretmen Okulu’nun Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu (1955). Artvin ve Diyarbakır liselerinde öğretmenlik yaptı. 1959’da Erzurum Atatürk Üniversitesi’nin Edebiyat Fakültesi’ne asistan olarak girdi. 1962’de Yeni Türk Edebiyatı doktoru, 1975’te doçent, 1988’de profesör oldu. 36 yıl çalıştığı Erzurum’dan 1994’te ayrılarak Sakarya Üniversitesi’ne geçti. 1996’da kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.

Orhan Okay’ın cenazesi 14 Ocak Cumartesi günü İstanbul Fatih Camii’nden öğle namazından sonra kaldırılacak.

Eserleri: Sanat ve Hayat, Abdülhak Hamid’in Romantizmi, İlk Türk Pozitivist ve Natüralisti Beşir Fuad, Batı Medeniyeti Karşısında Ahmed Midhat Efendi, Şeyh Galip-Hüsn ü Aşk, Sanat ve Edebiyat Yazıları, Mehmed Akif Bir Karakter Heykelinin Anatomisi, Necip Fazıl Kısakürek, Kültür ve Edebiyat Dünyamızdan, Konuşmalar, Ahmet Haşim’in Şiirlerinin Sembolizm Açısından Yorumu, Bir Hülya Adamının Romanı: Ahmet Hamdi Tanpınar, Bir Başka İstanbul, Mehmet Kaplan’dan Hatıralar Mektuplar, Anadolu’dan Hatıralarla Nureddin Topçu’nun mektupları.  

 

tara0145strazburg-okay-mahir-ozturk.jpg

 

Orhan Okay’ın cenazesi bugün Fatih Camii’nden kaldırılacak. Allah rahmet etsin.

 

 

 

 

 

İZDİHAM