Ömer Tuğrul İnançer, Herkes Odun Gibi

 

Ömer Tuğrul İnançer Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde dinleyicileriyle buluştu. Hz. Peygamberin Sünnet-i Seniyye’yi anlatan İnançer, dinleyicilerine dinde sünnetin önemini anlattı ve “Sünneti Seniyye’yi yalnızca ibadet ritüelleriyle sınırlı görme yanlışından vazgeçmek lazım.” dedi.

04 Mart Çarşamba günü gerçekleşen Tasavvuf Sohbetleri söyleşisinde İslam dininde sünnet konusunu anlatan mutasavvıf Ömer Tuğrul İnançer, Hz. Peygamberin sünneti denildiğinde inananların sadece ibadet sünnetlerinin bilindiğini, sosyal sünnetlerin uygulanmadığının altını çizdi.

HZ. PEYGAMBERİ KLAVUZ BELLEMELİYİZ

Sünnet’i Seniyye denilince sadece abdest nasıl alınır gibi ibadet sünnetlerini biliniyor. Hâlbuki Peygamberimizin sosyal sünneti de var. Efendimizi tanımak, sünnetini uygulamak sadece ibadet ile sınırlı değil. Hz. Peygamberin hayatını kitaplardan okuyup, ezberlemek de yeterli değil. Biz Allah’a bildiklerimizden, hissettiklerimizden değil, amellerimizden, yaptıklarımızdan hesap vereceğiz. Sünneti ibadet ritüelleriyle sınırlı görme yanlışından vazgeçmek lazım. Ne zaman ki Hz. Peygamberin hayatından öğrendiklerimizi kılavuz belleriz, o zaman doğruyu yaparız.

İnançer, sosyal sünnet konusuna Hz. Peygamber’in torunlarına davranışıyla örnek verdi.

HZ. PEYGAMBERİN ESTETİĞİNİ BİLİRSEK ADAM OLURUZ

Peygamber Efendimiz bir hutbe esnasında camiden içeriye torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’in oynayarak girdiğini görüyor ve hutbeyi kesiyor. Yerinden kalkıp çocukların terini siliyor, onları okşuyor, seviyor. Sonra tatlı bir sesle onlara oyunlarına dışarıda devam etmelerini söylüyor. Onlar da peki dedeciğim diyerek dışarı çıkıyorlar. Sonra ümmetine dönüyor ve “Kusura bakmayın, torunlarımı görünce içim elvermedi, hakkınızı helal edin.” Diyor ve hutbeye “Mallarınız ve çocuklarınız sizin için fitnedir.” ayetiyle devam ediyor.

Ayetin yanlış yorumlanışına itiraz eden İnançer, düşüncesini izah etti.

“Benim çocuklarım, benim malım” dersen evet çocuk da mal da senin için fitnedir. Ama çocuklar bana Allah’ın emaneti, mallarım Allah’ın bana hayır yapayım diye lütfu gözüyle bakarsan başka. Torunlarını görünce hutbeyi yarıda kesen, onların terini silen, kalplerini kırmadan dışarıda oynamaya gönderen, dönüp ümmetinden özür dileyen, Peygamber Efendimizdeki incelik bugün kaçımızda var? Bugün herkes odun gibi. Sosyal sünnet dediğimiz şeyden, Hz. Peygamberimizin essetiğinden, başkalarının gönlünü yapma inceliğinden haberdar olduğumuzda adam oluruz.

Ömer Tuğrul İnançer
İZDİHAM

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın