8 Mayıs 2021

Ömer Çakıroğlu (Kalenderi) Aramızdan Ayrıldı

ile izdiham

Müzisyen, seyyah, neyzen ve yazar Ömer Çakıroğlu dün akşam saatlerinde geçirdiği kalp krizinden sonra aramızdan ayrıldı.

1981 yılında Trabzon’un Of ilçesinde dünyaya gelen Ömer Çakıroğlu, yıllarca Hindistan, Tibet, Afganistan, İran topraklarında Türk müziğine dair araştırmalar yaptı. Kalenderi adıyla yaptığı çalışmalar, Ömer Çakıroğlu’nu etnik müzik dünyasında oldukça saygın bir yere oturtmuştu.

2018 yılının Kasım ayında kültürel birikimlerini İzdiham Yayınları’ndan çıkan Semai Kahvehaneleri adlı kitabında toplayan Ömer Çakıroğlu kitabı ile Türk müziğinin, Türk kültürünün, meşk hayatının tarihçesini yaşadıkları ve gözlemleriyle kitabına aktarmıştı.

semai kahvehaneleri

Üsküdar’da Ahenk Semai adıyla kültürel bir ortam oluşturan, orada dünyanın birçok köşesinden etnik sanatçıları ağırlayan Ömer Çakıroğlu, Sakarya’daki evinde geçirdiği kalp krizi ile maalesef aramızdan ayrıldı.

Ömer Çakıroğlu, stüdyo çalışmalarına bir yandan devam ederken bir yandan da yeni kitabı için arşiv çalışmalarını yürütüyordu.

Abdullah Güner: Nasıl yaşıyorsam ona göre müzik yapıyorum

Çay Taşı Çakmak Taşı, Can Dediğin Bir Kuştur, Dehri Gezsen adlı şarkıları milyonlarca kez dinlenen Ömer Çakıroğlu, büyük işler yaptığı müzik dünyasında örnek aldığı tasavvuf erbabları gibi sessizliğini her daim muhafaza etti.

Evli ve bir çocuk babası olan Ömer Çakıroğlu’na Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır dileriz.

İZDİHAM