21 Mart 2018

Nursel Saygınar’ı Kaybettik

ile izdiham

Gümüşhaneli hikâyeci, yazar, öğretmen Nursel Saygınar (59), annesi emekli öğretmen Memnune Saygınar’ın vefatının üzerinden bir hafta bile geçmeden girdiği şeker koması sonucu hayatını kaybetti.

Şair, türkü sevdalısı, halk hikayeleri tutkunu, derlemeci, iyi bir edebiyat öğretmeni, iyi bir hikaye yazarı ve daha bir çok meziyetlerin sahibiydi” ifadeleriyle tanımladığı ve şeker hastası olduğu öğrenilen Saygınar, annesini de kaybetmenin acısıyla Ankara’daki evinde ikamet ettiği sırada şeker komasına girdi.

Aşırı derecede yükselen şeker sonucunda hayati fonksiyonlarını yitiren ve yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybeden Saygıner’in cenazesi Gümüşhane’ye getirilerek merkez Çamlıköy köyünde toprağa verildi.

nursel saygınar ile ilgili görsel sonucu

Nursel Saygınar Kimdir?

15.01.1959’da, Gümüşhane’de doğmuşum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Gümüşhane’de yaptım.Samsun Eğitim Enstitüsü girişli, İstanbul-Atatürk Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü(1981) çıkışlıyım.

1982’den başlayarak yedi yıl Malatya’da, dört yıl Rize’de Türkçe-Edebiyat öğretmenliği ve yöneticilik yaptım. 1992’de Ankara’ya atandım. Hüseyin-Güllü Ceylan İlköğretim Okulu ve Gaziçiftliği Lisesi’nde çalıştım. 2002’de, Yasemin Karakaya Bilim-San’at Merkezi’ne geçtim.2004’te emekli oldum.

Yazmaya 1973 yılında, şiirle başladım.1977’den sonra şiire öyküyü de ekledim. İlk çalışmalarım, Gümüşhane’nin yerel gazetesi Kuşakkaya’da değerlendirildi. Şiir, öykü ve derlemelerim antolojilerde, çeşitli dergi ve gazetelerde yer aldı.

Şimdilerde şiir, öykü, roman, masal yazmayı sürdürüyorum. Ayrıca türkü ve halkbilimi derlemeleri yapıyorum.

Şiir ve yazıda, özgün ve denenmemişi bulmaya çalışıyorum. Deneyim, sınayım, donanım ve birikimimi halk kültürüyle yoğurup çağdaş bir ölçü ve söylem tutturma uğraşındayım.

Başöğretmenim bilge Ninem, öğretmenlerim Babam ve Anam. Onlara yürekten borçluyum.

İyiye, doğruya, güzele; emek ve uğraş veren, çaba ve özveri gösteren beyin, bilek ve yüreklere selâm olsun!

Yapıtları:

Bebiş-Yavruş Öyküleri (öykü)

Benim Dünyalarım (roman)

Hayvanların Aklı var mı? (öykü)

Not: Nursel Saygınar’a Allah rahmet etsin. Nur içinde yatsın. O çok iyi bir öğretmendi. Kaç kişiye yüreği dokunduysa o kadar büyüdü yüreği. Çok üzgünüz.

İZDİHAM