Nursel Saygınar’ı Kaybettik

Gümüşhaneli hikâyeci, yazar, öğretmen Nursel Saygınar (59), annesi emekli öğretmen Memnune Saygınar’ın vefatının üzerinden bir hafta bile geçmeden girdiği şeker koması sonucu hayatını kaybetti.

Şair, türkü sevdalısı, halk hikayeleri tutkunu, derlemeci, iyi bir edebiyat öğretmeni, iyi bir hikaye yazarı ve daha bir çok meziyetlerin sahibiydi” ifadeleriyle tanımladığı ve şeker hastası olduğu öğrenilen Saygınar, annesini de kaybetmenin acısıyla Ankara’daki evinde ikamet ettiği sırada şeker komasına girdi.

Aşırı derecede yükselen şeker sonucunda hayati fonksiyonlarını yitiren ve yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybeden Saygıner’in cenazesi Gümüşhane’ye getirilerek merkez Çamlıköy köyünde toprağa verildi.

nursel saygınar ile ilgili görsel sonucu

Nursel Saygınar Kimdir?

15.01.1959’da, Gümüşhane’de doğmuşum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Gümüşhane’de yaptım.Samsun Eğitim Enstitüsü girişli, İstanbul-Atatürk Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü(1981) çıkışlıyım.

1982’den başlayarak yedi yıl Malatya’da, dört yıl Rize’de Türkçe-Edebiyat öğretmenliği ve yöneticilik yaptım. 1992’de Ankara’ya atandım. Hüseyin-Güllü Ceylan İlköğretim Okulu ve Gaziçiftliği Lisesi’nde çalıştım. 2002’de, Yasemin Karakaya Bilim-San’at Merkezi’ne geçtim.2004’te emekli oldum.

Yazmaya 1973 yılında, şiirle başladım.1977’den sonra şiire öyküyü de ekledim. İlk çalışmalarım, Gümüşhane’nin yerel gazetesi Kuşakkaya’da değerlendirildi. Şiir, öykü ve derlemelerim antolojilerde, çeşitli dergi ve gazetelerde yer aldı.

Şimdilerde şiir, öykü, roman, masal yazmayı sürdürüyorum. Ayrıca türkü ve halkbilimi derlemeleri yapıyorum.

Şiir ve yazıda, özgün ve denenmemişi bulmaya çalışıyorum. Deneyim, sınayım, donanım ve birikimimi halk kültürüyle yoğurup çağdaş bir ölçü ve söylem tutturma uğraşındayım.

Başöğretmenim bilge Ninem, öğretmenlerim Babam ve Anam. Onlara yürekten borçluyum.

İyiye, doğruya, güzele; emek ve uğraş veren, çaba ve özveri gösteren beyin, bilek ve yüreklere selâm olsun!

Yapıtları:

Bebiş-Yavruş Öyküleri (öykü)

Benim Dünyalarım (roman)

Hayvanların Aklı var mı? (öykü)

Not: Nursel Saygınar’a Allah rahmet etsin. Nur içinde yatsın. O çok iyi bir öğretmendi. Kaç kişiye yüreği dokunduysa o kadar büyüdü yüreği. Çok üzgünüz.

İZDİHAM

 

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın