11 Kasım 2021

Nobel Edebiyat Ödüllü Yazarların Kitaplarından Uyarlama En Beğenilen 15 Film!

ile izdiham

John Steinbeck – Gazap Üzümleri (1940)-8.1.

Tom Joad (Henry Fonda) kasıtsız adam öldürme suçundan girdiği hapishaneden cezasını tamamlayıp henüz çıkmıştır ve otostop yaparak Oklahoma’daki ailesinin çiftliğine doğru gitmektedir.

Resim

John Steinbeck – Cennetin Doğusu (1955)-8.0

“Cennetin Doğusu”, ünlü yazar John Steinbeck’in aynı adlı romanından Elia Kazan tarafından yapılmış bir uyarlama.

Resim

Albert Camus – Yazgı (2001)-7.7.

Aklından neler geçmişti diye düşündüm. O an içimde bir şey kımıldar gibi oldu. Heyecanlanıp dinledim. Ama ruhum hala bomboştu.

Resim

John Steinbeck – Fareler Ve İnsanlar (1992)-7.6

En iyi arkadaşlar Lennie (Malkovich) ve George (Sinise) Ekonomik kriz döneminde kendilerini California’da işsiz bulurlar. Buldukları işleri ise Lennie’nin çocuksu zihni nedeniyle kaybetmektedirler.

Resim

Günter Grass – Teneke Trampet (1979)-7.6

2. Dünya Savaşı yaklaşırken ülkede olup bitenlere duyarsız kalan orta sınıf Alman toplumunu bir yadsıma biçimidir,gitgide çıldıran dünyaya karşı bir protestodur.

Resim

Elfriede Jelinek – Piyanist (2001)-7.4

Annesiyle aralarında sevgi ve nefret karışımı bir ilişki bulunan Erika Kohut adlı bu kadın, bir yandan saygı duyulan ve otoriter bir öğretmen görüntüsü çizerken diğer yandan karanlık arzuları ve müzik arasında ikilem yaşamaktadır.

Resim

Heinrich Böll – Katharina Blum’un Çiğnenen Onuru (1975)-7.4

Katharina Blum, soruşturma kapsamında giderek tüm kişisel değerlerinin ayaklar altına alınması, en yakın çevresi ve bütün bir toplum karşısında savunmasız bırakılması sonucu nasıl bir tepki gösterecektir?

Resim

Orhan Pamuk – Gizli Yüz (1991)-7.2

”Kara Kitap” ve ”Yeni Hayat” adlı iki romanından izler bulunabilecek olan bu film Türk sinemasının kült filmlerinden biri olarak gösterilir. İsimlerini hiç duymadığınız kahramanlar, özellikle Zuhal Olcay, bir yüzün peşindedir.

Resim

Imre Kertész – Kadersizlik (2005) | IMDb 7.1

Büyüme çağındaki Gyuri Köves ilk gençlik yıllarının heyecanını yaşaması gereken günlerde Avrupa’nın karanlık çağlarına denk gelmiştir. Bütün Yahudiler toplumdan soyutlanmakta ve insanlık dışı muamelelere maruz kalmaktadır.

Resim

William Golding – Sineklerin Tanrısı (1963)-7.0

Hiçbir yetişkinin hayatta kalmadığı bir uçak kazası sonrasında ıssız bir adaya düşen bir grup küçük çocuk, kendi küçük topluluklarıyla hayatta kalma savaşı verirler.

Resim

Ernest Hemingway – Yaşlı Adam Ve Deniz (1958)-7.0

Yaşlı adamı oynayan Spencer Tracy, günler sonra karşısına çıkan devasa bir kılıç balığını yakalamaya çalışır. Gençlerin dahi altından kalkamayacağı insanüstü bir mücadele verir.

Resim

Patrick Modiano – Herkes Kendi Yoluna (2003)-7.0

Bir otelde kesişen yaşamlar “Herkes Kendi Yolunda” izleycileri 1940 yılının Haziran ayı Fransası’na götürüyor ve savaşın kaybedilmekte olduğu bu kritik günlerde, bir şekilde kesişen hayatlara ait hikayeler anlatıyor.

Resim

José Saramago – Düşman (2013)-6.8

Kiralık bir film seyrederken, kendisine benzeyen bir aktörle karşılaşır. Kendini, saplantılı bir şekilde bu adamı bulmaya adar. Enemy’nin beyin yakan sürpriz sonlar olacaktır.

Resim

J.M. Coetzee – Utanç (2008)-6.6

İtibarını, huzurunu, düşlerini, hatta kızının sıhhatini ve güvenliğini, kısacası her şeyini kaybeden Güney Afrikalı bir üniversite profesörünün öyküsü.

Resim

Gabriel García Márquez – Kolera Günlerinde Aşk (2007)-6.4

Terk edilmiş bir sevgilinin, yeniyetmelik yıllarından başlayarak yaşlılığın alacakaranlığına dek süren yarım yüzyıllık aşkının öyküsü.

Resim

Hazırlayan: Kamera Aşçısı

İZDİHAM