Neyzen Tevfik’in Hayattaki Son Öğrencisi İlyas Çelikoğlu Vefat Etti

Neyzen Tevfik’in yaşayan son öğrencisi Neyzen İlyas Çelikoğlu bugün vefat etti.

Cenazesi yarın ikindi namazında Fatih Camii’nden kaldırılacaktır.

Allah rahmet etsin.

 

İlyas Çelikoğlu’nun Biyografisi

Kendi ifadesi ile radyoda tesadüfen duyup meftûn olduğu Ney’in efsunlu dünyasına, Neyzen Emin Dede’nin talebesi olan Mesut Paker’den aldığı derslerle giren ve ömrünü ney sazı ile geçiren Neyzen İlyas Çelikoğlu 10 Aralık 1923’te İstanbul Beşiktaş’ta doğmuştur. İlköğrenimini Feriköy İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi Sultan Ahmet Meslek Lisesi Makine-Model Bölümü’nde, yükseköğrenimini de Ankara Öğretmen Okulu’nda tamamlamasının ardından Kara Kuvvetleri’nde öğretmen olarak çalışmaya başlayan Çelikoğlu, İstanbul ve İzmir’deki görevlerinden sonra emekliye ayrılmıştır.

Ney sazının günümüzdeki en önemli üstadlarından olan Neyzen İlyas Çelikoğlu, İlk mûsikî eğitimine, Hüseyin Tolon’dan aldığı solfej ve nazariyât dersleriyle başlamıştır. Gavsi Baykara ve Sadettin Heper gibi üstadların meşklerinde de bulunan sanatkâr, hocası Mesut Paker’in vesîle olması ve teşvîkiyle Neyzen Tevfik Kolaylı’dan da vefâtına değin Ney meşk etmiştir. Başta Cafer Ağa Medresesi olmak üzere, birçok mûsikî cemiyeti ve kuruluşlarında yöneticilik ve hocalık yapmış, yüzün üzerinde neyzen yetiştirmiş ve Türk musikisinin önemli olan bu sazın geniş kitlelere bir sadâ olarak ulaşmasına vesîle olmuştur.

 

 

 

İZDİHAM

 

 

 

 

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın