Neyzen Tevfik’in Hayattaki Son Öğrencisi İlyas Çelikoğlu Vefat Etti

Neyzen Tevfik’in yaşayan son öğrencisi Neyzen İlyas Çelikoğlu bugün vefat etti.

Cenazesi yarın ikindi namazında Fatih Camii’nden kaldırılacaktır.

Allah rahmet etsin.

 

İlyas Çelikoğlu’nun Biyografisi

Kendi ifadesi ile radyoda tesadüfen duyup meftûn olduğu Ney’in efsunlu dünyasına, Neyzen Emin Dede’nin talebesi olan Mesut Paker’den aldığı derslerle giren ve ömrünü ney sazı ile geçiren Neyzen İlyas Çelikoğlu 10 Aralık 1923’te İstanbul Beşiktaş’ta doğmuştur. İlköğrenimini Feriköy İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi Sultan Ahmet Meslek Lisesi Makine-Model Bölümü’nde, yükseköğrenimini de Ankara Öğretmen Okulu’nda tamamlamasının ardından Kara Kuvvetleri’nde öğretmen olarak çalışmaya başlayan Çelikoğlu, İstanbul ve İzmir’deki görevlerinden sonra emekliye ayrılmıştır.

Ney sazının günümüzdeki en önemli üstadlarından olan Neyzen İlyas Çelikoğlu, İlk mûsikî eğitimine, Hüseyin Tolon’dan aldığı solfej ve nazariyât dersleriyle başlamıştır. Gavsi Baykara ve Sadettin Heper gibi üstadların meşklerinde de bulunan sanatkâr, hocası Mesut Paker’in vesîle olması ve teşvîkiyle Neyzen Tevfik Kolaylı’dan da vefâtına değin Ney meşk etmiştir. Başta Cafer Ağa Medresesi olmak üzere, birçok mûsikî cemiyeti ve kuruluşlarında yöneticilik ve hocalık yapmış, yüzün üzerinde neyzen yetiştirmiş ve Türk musikisinin önemli olan bu sazın geniş kitlelere bir sadâ olarak ulaşmasına vesîle olmuştur.

 

 

 

İZDİHAM

 

 

 

 

İzdiham 39. sayı çıktı. “Benim içimde biri var. Ne ölüyor, ne sağ bırakıyor.” diyorsanız İzdiham’ı mutlaka okuyun.

İzdiham bu sayısıyla birlikte sinemadan müziğe, edebiyattan psikolojiye kadar birçok alanda farklı bir bakış açısıyla usta ve genç yazarları bir araya getiriyor.

İzdiham, sayıların peşinden değil iyi metinlerin peşinde koşmaya devam ediyor.
Dergimizin 39. Sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın