Mustafa Becit, Kadınlar

Kadınlar bilirim ülkeme ait  
Yürekleri Akdeniz gibi geniş, soluğu Afrika gibi sıcak  
Göğüsleri Çukurova gibi münbit  
Dağ gibi otururlar evlerinde  
Limanlar gemileri nasıl beklerse  
Öyle beklerler erkeklerini  
Yaslandın mı çınar gibidir onlar sardın mı umut gibi. 
Erdem Beyazıt 

Aşk kadının en güzel süsü, elbisesidir. Saçıdır mesela, elidir, gözüdür. Yazılan şiirler kadının ruhuna ithaftır. En güzel sözler kadının dünyasına ait olandır. Aşktır kadın; erkeğin eksiğini tamamlayan değil, ona bir ruh, bir sıfat verendir.

Türkiye’de kadın olmak bu gerçeklerden mahrum olmakla eşdeğer oldu. Kadınlar ezildi, itildi, sevilmedi, sayılmadı, dışlandı, nesnel hazzın üssü yapıldı. Cinsellik eşittir kadın denildi.

Kadınların dramı arttıkça erkekler egoist oldu.  Aslında erkeğin en büyük dramı cinsel organından başka bir şeyinin olmamasıydı. Mutluluğu o organa kadar indirgeyen erkek sürüsünün bıraktığı enkaz, bir kadının gözyaşları olup düştü.

Hep şöyle denildi: Kadınlar anlaşılmazdır, şeytandır, korkulması gerekilen varlıklardır. Bu modern çağın bize attığı en büyük kazıktı. Kadınlar anlaşılmaz değildi, şeytan değildi, korkunç varlıklar değildi. Erkeğin bitmek bilmeyen cinsel isteklerine, azgın şehvetlerine boyun eğmemek adına dik durmaya çalışan, asil bir ruha sahip naif varlıklardı. Erkeğin hegemonyasına karşı ayakta duran, “ben de buradayım ve sonsuza kadar varım,” diye haykıran kadın, erkekler için anlaşılmaz olmuştu. Çünkü erkek için kadın burada değildi ve hiçbir zaman da yoktu.

Kafalarıyla cinsel organının yerini değiştiren erkeklerin anlaması gereken yegâne şey şudur: Kadınlar cinsel obje, haz makinası, üstünde istediğini yapabileceğin et yığını değildir.  Bu aşağılık zihniyetiniz yerin dibine batsın!
Kadınların bilgeliğini, şefkatini, sevgisini, naifliğini anlamak istiyorsanız annelerinize sımsıkı sarılın! Bu aslında kadınlar adına unuttuğunuz pek çok gerçeği sizlere hatırlatacaktır. Rezil zihniyetinize bir tokat olacaktır.

Kadınlar aciz değildir! Güçsüz değildir! Yalnız değildir!

Özgecan Aslan mekânın cennet olsun. Allah’ın azabı sana bunu yapanların üzerine olsun!

Mustafa Becit 
İZDİHAM

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın