3 Mart 2016

Murat Sözer’in Darılma Bana’sı çıktı

ile izdiham

Profil Yayınları, İbrahim Tenekeci’nin editörlüğünde şiir kitapları yayınlamaya devam ediyor. Şiir öldü iddialarının kesin bir dille ifade edildiği günümüzde şiir kitapları belki de her zamankinden daha fazla ilgi görmeye devam ediyor.

2010 kuşağı şairleri de artık ilk kitaplarını yayınlamaya başladı. Bunlardan biri de Murat Sözer.

Murat Sözer 1986, Kocaeli doğumlu genç bir şair. Mühendislerin matematikle ilişkisini düşününce şiire uzak olacakları düşünülür. Aslında tam tersi oluyor. Türk edebiyatında birçok mühendis şiir yazarak edebiyat tarihinde yerlerini almışlar. Murat Sözer de bir mühendis ve YTÜ mezunu.

Şairler, edebiyat dergilerinde terbiye olurlar. Bu terbiye olma durumu yazdıklarında iyiye gitme durumudur. Uslu olmak anlamında dile getirmiyoruz. Murat Sözer, şiirlerini bugüne kadar Dergah, İtibar, Mahfil, Heves, Fayrap’ta yayınlamış.

Darılma Bana, Murat Sözer’in ilk kitabı. Örtü, kitabın ilk bölümünün ismi. İlk şiirin ismi ise İşçiler İçin. Kitaba başlarken tahmin ettiğiniz şey şiirlerin gür sesle yazılmış olması. Yanılmıyorsunuz da. Şiirlerinin bütününde gür bir ses görüyorsunuz Murat Sözer’in. O işçiler ki değil bu şiirin bile sahibi diyerek bitiriyor ilk şiirini.

Darılma Bana’da günlük hayatta kullandığımız terimler, tamlamalar oldukça fazla. Bu usûl, şiire yakınlık kurdurmayı sağlıyor okuyanlar için. Sıkıntısı ise şu: Şiir bu kadar yakınlığı kaldırır mı? İşte ona zaman karar verecek.

Şiirlere seçilen birçok isim dikkat çekiyor. Direne Direne Gebereceğiz, Zeytin ve Otopark, Baba Bak Kral Nü, Biz Şiiri akılda kalan bazı şiir isimleri.

Darılma Bana’daki şiirlerin başlangıç mısraları hemen hemen bütün şiirlerde en güçlü mısra olarak göze çarpıyor. Yukarıda da söylediğimiz gibi kavramların, terimlerin ve tamlamaların fazlalığı şiirlerde dikkat dağıtsa bile bütün olarak iyi bir gözlemcinin kaleminden çıktığı belli oluyor.

Darılma Bana, ilk şiir kitabı olması nedeniyle eksikleri, fazlalıkları ile tebrik edilmesi gereken bir çalışma. Kitap size, daha iyi şiirlerle ikinci bir kitabın müjdesini veriyor. 104 sayfadan oluşan Murat Sözer’in ilk şiir kitabından bir bölümle yazımızı sonlandırıyoruz.

 

sense bana yüzü hiç asılmamış üzüntüler getirdin çünkü

bir şairin üzülmesi sendelemesidir dünyanın

 

İZDİHAM