20 Aralık 2021

Muharrem Sarıkaya mı Daha Kötü, Fatma Şahin mi?

ile izdiham

Dün twittera düşen bir görüntü insanları galeyana getirdi. Muharrem Sarıkaya (gasteci)’nın konuğu bir zamanlar bakanlık da yapmış olan Fatma Şahin’di.

Konuşmanın bir yerinde galiba gasteci Muharrem Sarıkaya’nın mikrofonu bozuluyor ve İHA muhabiri mikrofonu düzeltmek için çabalıyorken sinirlenen Muharrem abimiz İHA muhabirine Medyum Memiş’in Medyum Keto’ya vurduğu gibi birkaç tokat atıyor. O da yetmiyor diğerlerine de el, kol, bacak, deri hareketleri yapıyor. Çünkü çok önemli bir iş yapınca insan sinirlenir ya öyle.

O esnada bir zamanlar bakanlık yapan saygıdeğer belediye başkanımız Fatma Şahin ama tam o esnada konuşmasına devam ediyor. Çünkü kendisine uzatılan mikrofona aşırı önemli şeyler anlatıyor. Hatta öyle güzel anlatıyor ki Muharrem abimiz dinlemese bile anlatmaya devam ediyor. Çünkü kuantum fiziğinin sırrını çözüyor.

İnsanın körleşmesi böyle bir şey olsa gerek. Elias Canetti’nin Körleşme kitabı insanların kendi küçük dünyalarının dışına çıkamayıp sadece çıkarlarını gözeterek yaşamalarının korkunçluğunu gözler önüne seriyor eser. Açığa çıkan egoları, özgüvensizlikleri, aşağılık kompleksleri, kendini beğenmişlikleri. Ve bütün bunların yarattığı sağlıksız zihinler.. Bu ‘kendi odaklı’ karakterleri okurken kötülüğün bin bir çeşidine de tanık oluyoruz. Kendinden zayıf olana karşı gösterilen aşağılık şiddetin aktörü Muharrem Sarıkaya ile her şeye rağmen kendi menfaati gereği olanı görmeyip sadece anlattıklarına odaklanmış bir eski bakan ve yeni belediye başkanı.

İnsandan, haktan, insan olmaktan bu kadar uzaklaşmak üstüne bir şeyler söyleme gereği duyduk. Çünkü dün meydana çıkan bir hadisede biz hangisinin daha kötü olduğuna karar veremedik. Fatma Şahin mi, Muharrem Sarıkaya mı?

Kararı vicdanlar verecek. Dünya hala haksızken haklı durumuna düşenlerin olmaya devam ediyor.

İHA muhabirine ise geçmiş olsun. Biz onun alnının ve yüzünün yanındayız.

Not: Görseli çok vaktimizi almasın diye paintte yaptık.

İZDİHAM