Muammer Karadaş, Bütün Zamanların Yabancısı

Muammer Karadaş’ın Bütün Zamanların Yabancısı adlı kitabı yeniyazı’dan çıktı.

Bütün Zamanların Yabancısı çoktandır beklenen bir kitap. Epeydir köşesinde durup demlenen şiirlerden oluşuyor. Daha önce Aşkta Sakınmak Olmaz ve Bir Tetik Boşluğunda adlı şiir kitaplarıyla bilinen Muammer Karadaş, sakin ve uzun bir sessizliğin ardından yeni kitabıyla çıkıp geldi! Ve ilk iki kitabıyla okuruna tarif ettiği o ‘yokülke’yi şimdi bir harita aracılığıyla gösteriyor.

Muammer Karadaş her bir şiiriyle birer uçurum vaat ediyor okuruna: Gidip onun kenarında eğleşsin, düşmenin de keyfine varsın diye. Şüpheyle, nihilizmle, kendini yok etmeyle ve yaşama isteğiyle kendi yokülke’sinde daha rahat gezinebilmek ve kaybolabilmek için bir rehber-kitap.

Muammer Karadaş; 13 Aralık 1960’ta Kastamonu’da doğdu. İlköğretimi burada, liseyi Ankara’da bitirdi. Bir yıl kadastro teknisyenliği yaptı. Sonra Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü okudu. Halen öğretmenlik yapıyor. İlk şiiri 1983’te Yarın dergisinde yayımlandı. Aşkta Sakınmak Olmaz (Cem Yayınevi, 1988) ve Bir Tetik Boşluğunda (Öteki Yayınevi, 1998) adlı iki şiir kitabı yayımlandı.

BEN ÇOĞUL

“Ben bu adanın tek sahibiyim,
ara sıra uğrayanlar yok değil.
Mutlak karanfil uygarlığım geçmişe de
geleceğe de ayarlı değil.
Elimdedir kirlenmiş sicilimi temizlemek
Cengiz Han veya Yavuz Selim olarak.
İstersem uymam verdiğim buyruklara
uymamak elde değil.
Uyur uyanık şiirle döktürürüm,
tek okuru ben.
En büyük tiyatro oyuncusuyum,
tek izleyicisi ben.
Ne acımasız bir sevgilim var bilseniz: ben.
Tek tanrıyım ben, tek kulu ben.
Bağırır bağırırım da çığlıklarım içime dolar, duymaz ben.
Zaman dışı bu adanın tek sakiniyim ben,
Yıkılası bu uygarlığın en yiğit devrimcisi ben.
Ben çoğul.”

 

 

 

 

 

İzdiham

 

 

 

 

 

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın