30 Kasım 2015

Mehmet Yetim, Bazı Erkekler Melektir, Melekler Belki Erkektir

ile izdihamdergi

Erkekler zavallıdır evlat dedi. Bir ilişkiye başlarlarken kadınlar tarafından “Beni mutlu edebilecekmisin?” gibi bir soruya muhatap olurlar. En fakiri de, en zengini de bu soruya muhatap olur.

Ama onlar ne menem göreceli bir soruya cevap verdiklerinin farkında değillerdir. Ve ömrünün sonuna kadar bu soruya verdikleri olumlu cevabın sorumluluğunu yerine getirmekle uğraşırlar. Kendi mutluluklarının önemi yoktur. Önemi yoktur değil, zaten akıllarına bile getirmezler. Kendileri mutlu olduğunda eşlerinin, sevdiklerinin de mutlu olacağını, olması gerektiğini sanırlar. Çünkü onlar eşlerini mutlu edebildiği kadar erkek, eşlerini mutlu edebildiği kadar mutludur. Erkeğin sevdiği, eşi, artık sevdiği her kimse, sevdikleri kadın mutlu olunca erkekler de mutlu olurlar. Yazık. Bu nedenle kendileri mutlu olduklarında eşlerinin, sevdiklerinin de mutlu olacaklarını düşünürler. “Benim mutluluğum eşimin de mutlu olması demek”gibi bir düşünce içine girerler. Çünkü eşinin mutluluğu kendi mutluluğudur. Böyle bir düşünce lüksleri vardır ama böyle bir düşüncenin gerçekleşme lüksü hiçbir zaman olmamıştır. Halı sahada 5 golü engellese de, 5 gol atsa da eve gelince”bu saate kadar nerdeydin”gibi bir soruya muhatap olurlar. Hele maçı eşine anlatmaya kalksın hiç bir kadın dedikodu dinlerkenki gibi dikkatli dinlemez eşinin maçta ne yaptığını.

Erkekler kendileri mutlu olduğunda eşlerinin de mutlu olmalarını beklerler ki bu pek beyhude bir bekleyiştir. Hiçbir kadın Beşiktaş şampiyon oldu diye sevinmez. Evli Erkeklere belli bir süre sonra kendilerini nelerin mutlu ettiğini sorsan, onlar da bilemezler nelerden mutlu olduklarını. Kelimenin tam anlamıyla “dumura uğramışlardır” Emin ol 20 yaşında evlenmiş 35 yaşını aşmış erkeklerin çoğuna “sizi neler mutlu eder” gibi bir soru sorulsa bireysel düşünüp verebilecekleri bir cevap yoktur. ”

Böyle bir cevabı bulamadıklarından dolayı mı intihar edenlerin cinsiyetinin tamamı erkektir” bunu bilemezsin. Erkeklerden; Eşini, sevgilisini işin içine katmadan “beni şu mutlu eder” gibi bir cevaba nadiren şahit olursun. Ama aynı soruyu aynı durumdaki bir kadına sorsan size verebileceği sınırsız cevaplar vardır. Alışveriş yapmak, çikolata yemek, dizi izlemek, tartıda isteği kiloda olduğunu görmek vb. bu listeyi çok çok çok uzatabilirsin. Ve bu cevaplar içinde “eşimle beraber …. ” gibi bir cevaba rastlaman nadirdir.

Bunu kadınların basit şeylerden bile mutlu olabilme yeteneğine mi bağlamalı, yoksa erkeklerin basit şeylerden mutlu olmama asaletine mi bağlamalı işte bu bakış açısıdır evlat dedi.

Mehmet Yetim
İZDİHAM