22 Ağustos 2019

Leonardo da Vinci’nin Virgin of The Rocks Eserinin Altında Farklı Çizimler Keşfedildi

ile izdiham

The National Gallery of London, Leonardo da Vinci’nin “Virgin of the Rocks (1491 – 99, 1506 – 08)” eserinin altında yer alan ilk çizimlerin görüntüsünü paylaştı.

The National Gallery of London, Leonardo’nun eserini bir süredir inceliyorlardı ve eserin alt katmanlarında farklı bir çizimin yer aldığını keşfetmişlerdi. Yeni teknolojiler sayesinde bu çizimin en son kompozisyondan çok daha farklı olduğunu net bir şekilde görebildiler.

Eserin alt katmanlarında iki farklı çizim yer alıyor. Çizimlerden biri, eserin son haline oldukça benziyor ama bebek İsa yer almıyor. Diğeri ise tamamen farklı bir kompozisyon içeriyor: Meryem Ana, bebek İsa’ya doğru eğilirken İsa’nın omzunun üzerinde bir melek bakıyor.

Leonardo, çizimlerinde kurşun bazlı boya kullanıyordu. Bu sayede, eserlerinin alt katmalarında yer alan çizimler makro x-ray floresan haritalarıyla tespit edilebiliyor. 2008’de on sekiz aylık bir restorasyon sürecine giren “The Virgin of the Rocks”, aynı zamanda hiperspektral görüntüleme yöntemiyle incelendi.

Kasım ayında kapılarını ziyaretçilere açacak olan “Leonardo: Experience a Masterpiece” sergide bu tarz keşiflerle ilgili daha fazla bilgi edinilebilecek. Ziyaretçiler, ikonik eserlerin büyüleyici katmanlarını keşfedebilecek.

Cansu Balku

İZDİHAM

Kaynak: wannart