15 Mart 2016

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışanların Kılık Kıyafeti

ile izdihamdergi

Ceket giymeyen ve iliklemeyen Atatürk ilke veeeeeeeeeeeee…

Amaç-Kapsam ve Deyimler

Madde 1– Bu Yönetmelik, kamu personelinin Atatürk devrim ve ilkelerine uygun, uygar, aşırılığa kaçmayacak şekilde sade bir kılık ve kıyafette olmalarını, kılık ve kıyafette birlik ve bütünlük içinde bulunmalarını sağlamayı amaçlamaktadır.

(EN ÖNEMLİSİ BU İŞTE. ATATÜRK İLKE VE İNKILAPLARINA UYGUN OLMAK. ESAS ÖNEMLİ DEĞİLDİR, CEKET VE DİZ KAPAĞIMIZI KAPATACAK ETEK ÖNEMLİDİR).

a) (Değişik: 3.1.2002/24629 RG) Kadınlar;

Elbise, pantolan etek temiz, düzgün, ütülü ve sade, ayakkabılar ve/veya çizmeler sade ve normal topuklu, boyalı, görev mahallinde baş daima açık, saçlar düzgün taranmış veya toplanmış, tırnaklar normal kesilmiş olur. Ancak bazı hizmetler için özel iş kıyafeti varsa görev sırasında kurum amirinin izni ile bu kıyafet kullanılır.

Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, kot ve benzeri pantolonlar giyilmez. Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz. Terlik tipi (sandalet) ayakkabı giyilmez.

b) Erkekler;

Elbiseler temiz, düzgün, ütülü ve sade; ayakkabılar kapalı, temiz ve boyalı giyilir. Sandalet veya atkılı ayakkabı giyilmez. Bina içinde ve görev mahallinde baş daima açık bulundurulur. Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. Saçlar, kulağı kapatmayacak biçimde ve normal duruşta enseden gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılabilir, temiz bakımlı ve taranmış olur. Hergün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz. Bıyık tabiî olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez, üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir. Kravat takılır, kravatı örtecek şekilde balıkçı yaka veya benzeri sü­veterler giyilmez. Hizmet gereğine uygun olarak verilmişse tek tip elbise giyilir.

(Değişik : 07/08/1991-91/2048 B.K.K.) Bina içinde gömleksiz, kravatsız ve çorapsız dolaşılmaz.

Bu kararlar 1982 yılında bakanlar kurulu kararı ile alınmıştır.

Önerimiz: Artık insanları şapkaları ellerinde, utanarak devlet dairelerine girmeye zorlamayın. Çalışanları da kısıtlamayın. Sizler kendi aranızda Sayın demeye, ceketlerinizi iliklemeye devam edebilirsiniz. Söz veriyoruz, eleştirmeyeceğiz.

İzdiham