Kadıköy Kitap Fuarı başlamadan kavga sesleri

1 Haziran’da başlayacak etkinliğe Selim İleri onur konuğu olarak katılacak

Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği 8. Kitap Günleri 1 Haziran’da Haydarpaşa’da başlıyor. 8. Kitap Günleri’nin onur konuğu kent kimliğine katkılarından dolayı Türk edebiyatının usta kalemlerinden Selim İleri olacak.

Kültür Servisi’nin haberine göre, tarihi Haydarpaşa peronlarında gerçekleşecek Kitap Günleri ile ilgili konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, “Türkiye’nin en önemli tarihi miraslarından birinde böyle bir etkinlik yapmak bizi heyecanlandırıyor” dedi. 8. Kitap Günleri 1 Haziran’da başlıyor. Saat 13:00’da gerçekleşecek açılışta Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, onur konuğu usta yazar Selim İleri ve Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal Zeynioğlu birer konuşma yapacak.

Fakat şöyle bir şey oldu.

Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği yayınladığı bildiriyle etkinlikten çekildiğini açıkladı.

Cemaat’in yayın organı Zaman gazetesinde uzun yıllar yazan Selim İleri’nin İstanbul Kadıköy Belediyesi’nin Kitap Günleri’nde onur konuğu olarak açıklanması tartışma yarattı. Kendilerinin etkinlik yapmasına izin verilmediğini ve buna karşın Selim ileri’nin onur konuğu ilan edildiğini söyleyen Cemal Süreya Kültür ve Sanat Derneği etkinlikten çekildiğini açıkladı. “Aşağıda açıkladığımız nedenlerle Kitap Günleri’nden çekilmemizin zorunlu olduğu sonucuna vardık” diyen dernek şunları söyledi:

“1. Cemal Süreya şiirinde birey ve çevre uyumunun beden ve ruh kanonunda biçimlenmesini ele alıp değerlendirmek, bu bağlamda Gezi Kuşağı üstünde Cemal Süreya şiirinin etkilerini sergilemek üzere konuşmacıların yaptığı hazırlıklar hiçe sayılmış; konunun güncelliği ve önemi görmezden gelinmiştir.

2. Ürünlerini CSKSD’nin dergisi Üvercinka’da yayımlayan 20 şairin yer aldığı şiir dinletisine şans tanınmamıştır.

3. Öte yandan, Cumhuriyet Gazetesi’nin aydınlanmacı, bilge ve öncü yazarı İlhan Selçuk’un devlete yuvalanmış F tipi savcılarca 2008’de son derece ağır koşullarda yargılanırken sağlığını yitirdiği günlerde gazeteden Zaman’a geçerek yazar özgürlüğü güvencesini ve ikbali orada bulan Selim İleri’nin Onur Konuğu Yazar olarak adının parlatılması, Kitap Günleri’nin aydınlanmacı, laik, çağdaş ve ilerici geleneğiyle bağdaşmamaktadır. Kaldı ki bu girişim, yüzlerce yurtseverin haksız yere yıllarca zindanlarda tutulmasına yol açan hukuk dışı yargılamalar sürecinde yaşamlarını yitiren nice laik düşünüşlü aydının yanı sıra Türkan Saylan’a çektirilen acılar kamu vicdanında unutulmaz yaralar açarken olan bitene bu zulmün baş sorumlusu Zaman’daki köşesinden başını kaldırıp bakmamış bir yazarın aklanması çabasıdır. Derneğimizin amaçları yönünden onur kırıcıdır; dahası değerlerimizi ısrarla savunmamız gereken şu günlerde umut kırıcıdır.

4. Bütün bunların yanı sıra, Haydarpaşa Dayanışması’nın gevşediği bir süreçte talan çalışmalarına yeniden hız vermek üzere sanat kültür etkinliklerine açılma hevesindeki iktidarın kamuoyuna şirin görünme niyetlerinin gözden kaçırıldığı, onlara destek sağlandığı da ortadadır.

Ustamız Cemal Süreya, çağımızda şairlerin aynı zamanda aydın tavrı taşıması gerektiğini Papirüs başyazılarında sık sık vurgulamıştır. Onun bu sorumluluk anlayışını miras almış kişiler olarak, Kadıköy Kitap Günleri’nde gericilikle uzlaşma ve talan hazırlıklarının boy göstermesine günlük hesaplar uğrunda göz yummayı doğru bulmuyor, Haydarpaşa’daki etkinliklerden çekiliyoruz. Çünkü etkinliklerimizi her zaman ve her yerde yapabiliriz; ama ilkelerimizi ve Haydarpaşa Garı’nı yeniden kurmak için nice ömürler vermek gerekecektir. Tüm üyelerimizi, şair ve yazarları, sanatçı ve yazar örgütlerini, çağdaş ve ilerici yayınevlerini, yayın kurumlarını, gerçek edebiyat okurlarını ve tüm kitapseverleri bu sorumsuz yönelişe karşı tavır almaya çağırıyoruz.

 

 

 

 

 

İZDİHAM Not: Bu fuarlar halk için yapılıyor. Birilerine yakın olanlar sadece fuarlarda boy gösterecekse o zaman fuar yapmayın. Yeter artık, bıktık herkesten.

 

 

 

 

 

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın