2 Mart 2016

Kaan Murat Yanık’ın Uçurtma Mevsimi adlı kitabı çıktı

ile izdiham

Kaan Murat Yanık’ın öykü kitabı Uçurtma Mevsimi çıktı. Çeşitli dergilerde öyküleri çıkan ve halen TV 0N4’te kültür-sanat-edebiyat programı yapan Yanık’ın Uçurtma Mevsimi kitabında 28 öykü var.

Kapı Yayınları’ndan çıkan Yanık, 1988 doğumlu ve daha önce Kalküta isimli bir şiir kitabı yayınlamıştı. Yanık, eğitim dönemi boyunca üniversitelerde edebiyat programları düzenliyor ayrıca. 160 sayfadan oluşan Uçurtma Mevsimi’nden bir bölümü aşağıda.

**

Güneşin batışına az kala şehri ince bir gaz kokusu kuşattı; herkes doğalgaz kutularını kontrol etti,  her yerde elektrikler kesildi bir süreliğine. Işıklar yanar yanmaz; caddelere, sokaklara, denize hiç durmadan çürük incir yağmaya başladı; gözleri önünde karısını elli yerinden bıçaklayan adama şaşırmayanlar gökten incir yağmasını garipsiyorlardı, şimdi.
Beylikdüzü tarafından e-5’e bir atlı girmişti; arabaları, otobüsleri, metrobüsleri yara yara korkunç bir süratle gidiyordu. At o kadar hızlıydı ki; üstündeki binicisinin ne yüzü, ne boyu posu seçiliyordu. Trafik birbirine girdi, yaklaşık on dakikadır süren incir yağışı zaten trafiği durdurmuştu. Şimdi atlı hızla ilerliyordu; lüks jiplere,  yüz milyarlık arabaların üstüne basa basa, kaportalarını çiğneye çiğneye.
Kimse olup bitenin ne olduğunu anlamıyordu; atlının geçip gitti yerde ardı sıra milyonlarca lacivert, iri karınca türüyordu. Karıncalar arabalara tırmanıyorlar; bir adam boyu zıplıyorlardı.
Uçurtma Mevsimi, 2014, Kapı Yayınları, Kaan Murat Yanık
İZDİHAM