Kaan Murat Yanık’ın Uçurtma Mevsimi adlı kitabı çıktı

Kaan Murat Yanık’ın öykü kitabı Uçurtma Mevsimi çıktı. Çeşitli dergilerde öyküleri çıkan ve halen TV 0N4’te kültür-sanat-edebiyat programı yapan Yanık’ın Uçurtma Mevsimi kitabında 28 öykü var.

Kapı Yayınları’ndan çıkan Yanık, 1988 doğumlu ve daha önce Kalküta isimli bir şiir kitabı yayınlamıştı. Yanık, eğitim dönemi boyunca üniversitelerde edebiyat programları düzenliyor ayrıca. 160 sayfadan oluşan Uçurtma Mevsimi’nden bir bölümü aşağıda.

**

Güneşin batışına az kala şehri ince bir gaz kokusu kuşattı; herkes doğalgaz kutularını kontrol etti,  her yerde elektrikler kesildi bir süreliğine. Işıklar yanar yanmaz; caddelere, sokaklara, denize hiç durmadan çürük incir yağmaya başladı; gözleri önünde karısını elli yerinden bıçaklayan adama şaşırmayanlar gökten incir yağmasını garipsiyorlardı, şimdi.
Beylikdüzü tarafından e-5’e bir atlı girmişti; arabaları, otobüsleri, metrobüsleri yara yara korkunç bir süratle gidiyordu. At o kadar hızlıydı ki; üstündeki binicisinin ne yüzü, ne boyu posu seçiliyordu. Trafik birbirine girdi, yaklaşık on dakikadır süren incir yağışı zaten trafiği durdurmuştu. Şimdi atlı hızla ilerliyordu; lüks jiplere,  yüz milyarlık arabaların üstüne basa basa, kaportalarını çiğneye çiğneye.
Kimse olup bitenin ne olduğunu anlamıyordu; atlının geçip gitti yerde ardı sıra milyonlarca lacivert, iri karınca türüyordu. Karıncalar arabalara tırmanıyorlar; bir adam boyu zıplıyorlardı.
Uçurtma Mevsimi, 2014, Kapı Yayınları, Kaan Murat Yanık
İZDİHAM

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın