18 Kasım 2018

İzdiham’dan Yeni Kitap; Semai Kahvehaneleri, Ömer Çakıroğlu

ile izdiham

Ömer Çakıroğlu’nun uzun yıllardır titizlikle hazırladığı Semai Kahvehaneleri; 16. yüzyılda başlayıp Cumhuriyetin kuruluşuna kadar devam eden âşıklık geleneği üzerine hazırlanmış çok kapsamlı bir araştırma kitabı. Türk sözlü geleneğinin yüzyıllarca yaşatıldığı bu mekânlara ait birçok bilgi ve hatıra belgeleriyle birlikte Semai Kahvehaneleri adlı kitapta yer alıyor.
Türk kültür hayatına büyük bir kaynak olacak Semai Kahveleri adlı kitap sizi tarihi kültür yolculuğuna çıkaracak bir eser.

 

Kitaptan;

Musiki vicdanın tercümanıdır. Kalpte ve gönüldeki sırları yalnız o açar. Yazılmayan, söylenmeyen birçok teessür, teellümler hep onun diliyle konuşur, onun sesi ile gönüllere iner1. Bu ezeli teganninin şehir hayatındaki icra mekânları Semai Kahveleri oluşumu, âşıklık geleneğinin sözlü aktarım yerleri olan mekânların gizli şehir kahramanlarını sizlere tanıtıp aktarmaya çalışacağım.
Yazılı kaynaklardan ulaşabildiğimiz kadarıyla 16. yüzyılda başlayan kültür hareketliliği 20. yüzyıl başlarında Direklerarası’yla son bulmuştur.
Günümüze adı ulaşmış birçok âşığımızın biyografileri, anlattıkları; destanlar ve semailer içerisindeki vakalar ve olaylar üzerinden kanaate varılmıştır. Âşıkların söyledikleri üzerinden yaşadığı dönem saptanmıştır. Yeniçeri Ocağı’nın kapanması, şehir hayatının hareketliliğiyle oluştuğu düşünülen kahvehane kültürünün destan ve semai okuyuşlarının, anlaşılıyor ki, Anadolu’yu kaplamış Hacı Bektaşî Veli etkisiyle, Yunus’dan Karacaoğlan’a belki kahvehaneler, belki halkın oturduğu herhangi bir mekânda halkla buluşmuştu.

 

Sipariş etmek için

İZDİHAM