İzdiham, AİD Ekibiyle Mülteci Kampındaydı

Hani birlikte yardım toplamıştık ya, işte onları teslim ettik.

Suriye’de maalesef insanlar ölüyor ama insanlık ölmemeli diyerek yeniden yola çıktık. 19 Ocak cumartesi sabahı AID öncülüğünde gönüllü eczacılardan ve öğrenci arkadaşlardan oluşan 7 kişilik ekibimizle önce Gaziantep’e oradan da Kilis ve Suriye’ye gittik.

Suriye’de zalimin zulmü arttıkça mazlum kardeşlerimizin bizlere daha çok ihtiyacı oluyor. Havaların daha fazla soğuması da yeni sıkıntılar ve ihtiyaçlar doğurmuştu.Genel anlamda ihtiyaçların karşılanıyor olması, bizleri kendi alanımızla ilgili konularda yardıma teşvik etti. Sağlık alanında en fazla probleme yol açan durum da temizlik ve hijyen sıkıntısı olmuştu.

Bu yüzden bu yardımlarımızı hijyen sıkıntılarını bir nebze de olsa giderecek bir yardım kampanyasını organize etmiştik. İstanbul’daki gönüllü eczacılarımızın destekleriyle AID öncülüğünde 1000 adet hijyen paketi (hijyen paketlerimiz 10 kalemden oluşan ve yaklıaşık 3 aylık ihtiyaca binaen) hazırladık. Paketlerimiz 600 adet Hatay-Reyhanlı’ya 400 adet de Kilis’e ulaştırıldı.

Kilis’te ilk durağımız her an yardım hareketliliğinin devam ettiği İHH bürosu oldu. Burada programımız yapıldıktan sonra yola koyulduk. İlk durağımız Kilis merkezinde kalan Suriyeli muhacir kardeşlerimiz oldu. Bu kardeşlerimiz belki bir nebze de olsa can tehlikesi olacak alanlardan çıkıp buraya yerleşmişlerdi ama burada da sıkıntıları yeterince fazlaydı.

Kaldıkları yerleri ve mağduriyetlerini görünce içimiz burkulmuş; ama bizlere gösterdikleri samimiyet ve yüzlerindeki tebessüm içimizi ısıtmaya fazlasıyla yetmişti. Biz buradaki mülteci evlerini gezmeye devam ederken 2 arkadaşımız da Suriye tarafında kalan kampa geçtiler. Buradaki kardeşlerimizin sıkıntılarını dinlediler, ihtiyaçlarını öğrenmeye ve neler yapılabileceğini konuştular. Tabi kamplarda kalan insanların durumu, Kilis tarafında kalan insanlardan daha sıkıntılıydı. Bu şekilde bir kısım dağıtımımızı yaptıktan ve gerekli gözlemlerimizi yaptıktan sonra aynı gece İstanbul’a geri döndük.

Sonuç olarak Suriye’de savaş çok uzun sürmeyecek olsa da (temennimiz bu yönde); Suriyeli kardeşlerimizin bizlere uzun süre ihtiyacı olacağı kanaatindeyiz. Allah Suriyeli kardeşlerimizin ve onlara el uzatmak adına bizlerin yardımcısı olsun. Bu süreçte yardımcı olan herkesten de Allah razı olsun.

 

İzdiham

 

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın