19 Ekim 2016

İzdiham 25 çıktı, Melek Rada düşüncelerini yazdı

ile izdiham

Birkaç şey söylemek istiyorum. Söyleyeceklerimin ne kadar uzun olacağını kestiremiyorum. Kısa bir yazı da olabilir. Eğer çok uzun yazarsam ve sizler yazdıklarımı okursanız şimdiden teşekkür ederim. Fotoğraftan da anlayacağınız üzere söyleyeceklerim İzdiham ile ilgili.

Yeni sayı için (elimden geldiği kadar) övgüler yağdırmak istiyorum. Yalnız bütün bunları İzdiham’ı çok sevdiğim için yazmayacağım (ki gerçekten çok seviyorum ama konumuz başka). Bu sayı övgüyü gerçekten çok hakettiği için yazacağım. Birçok kişinin bildiği gibi hep İzdiham’dan paylaşımlar yapıyorum. “Alın, okuyun, okutun” diyorum. Belki merak edip aldınız, belki de almadınız. Bilemiyorum. Alıp almamak sizin tercihiniz. Kimseyi zorlayamam. Neyse, sadede geleyim.

Derginin kapağını gördüğümde hayran kaldım. Bence muhteşem bir kapak olmuş. Birçok dergi olaylardan sonra derginin kapağını o geceye ithafen yaptı ama içeriğe gelince pek parlak bir şey göremedim (bana göre).

Diğer dergileri kötülemek için söylemiyorum. Sadece İzdiham’ın yeni sayısının muhteşem olduğunu açıklamak istiyorum. Dergide yer alan yazılar, öyküler, şiirler sizi ağlatacak derecede güzel. Şu kişinin yazısı ya da şu kişinin öyküsü muhteşemdi, diyemem çünkü dergideki her cümlenin dönüp tekrar okunulması gerek. Derginin yeni sayısı hakkında söylemek istediklerimi tam olarak yansıtamıyorum. Kısaca şunları söyleyeyim.

Daha önce dergiyi alıp okumamış olabilirsiniz. Buna karışamam. Sizi zorlayamam. Bu sayıyı kesinlikle herkes alıp okumalı ve evinin en güzel köşesinde saklayıp ilerde çoluğuna çocuğuna okutmalı, gelecek nesillere ulaştırmalı. Günün birinde evlendiğinizde ve oğlunuz/kızınız size “15 temmuzda ne oldu?” diye sorarsa dergiyi çocuğunuza okutun. Son olarak: bu sayıda emeği geçen herkesin ellerine yüreklerine sağlık, diyorum.

 

 

Melek Rada, Kosova

İZDİHAM