İntiharlar Şirketten, Suicide Bus

Takeshi Kitano’nun film ofisinden çıkmış bir film Ikinai ya da daha mânâlı gelen ismiyle Suicide Bus. İntihar ve Japon kavramları bir araya gelince, balıklama pozisyonu alan goresever seyirci, hemen heyecan yapmasın ama. Filmin gore ile ya da korku ile hiçbir bağlantısı yok.

Takeshi Kitano’nun yönetmen yardımcılığını yapmış bir ismin elinden çıkmış Ikinai. Hiroshi Shimizu’nun aynı zamanda 1998’de yönettiği ilk filmi. Zaten bundan başka 2002 yılında çektiği bir film daha var. Hepsi o kadar. Filmin yönetmeni kadar senaryosunu yazan ismin de önemi var. Stand-up’çı, aktör, yazar ve Kitano ofisinin üyesi Dankan tarafından senaryosu yazılan film, sanırım tam da bu sebeple, bende filmden ziyade bir skeç izliyormuşum havası yarattı. Yine de bu durumu olumsuz bir özellik olarak söylemediğimi belirtmeliyim.

Bu bir kara komedi. Orta yaş ve üstündeki bir grup adamın, ailelerini refaha, yani paraya kavuşturmak için kendi yaşamlarından feragat etmelerinin olaylaştırılmış hikâyesi. Dankan tarafından canlandırılan Aragaki’nin organizasyonuyla, yılbaşı öncesi bir tur otobüsüyle kendi ölümlerine doğru yola çıkar adamlar. Amaç, daha önceden planlanan yerde otobüsün kaza yapması ve kendi ölümlerine karşılık, sigorta parasının ailelerine aktarılması.

Kimisi borç içinde yüzen, kimisi artık çocuklarının masraflarını karşılayamayacak düzeye gelen beyaz yakalı bir grup adamın Sunshine (Günışığı) şirketiyle çıktıkları ölüm yolculukları, henüz hayatının baharında bir genç kızın tura katılmasıyla sekteye uğrar. Grup, sigortadan para alabilmek için ölümlerine kaza süsü vermek zorundadır. Fakat aralarına katılan hayat dolu genç kızın, yani bir masumun ölümüne sebep olmak konusunda kendi kararlarından vazgeçmek pahasına ikileme düşerler. Yalnız ölümle kendi kurallarını koyarak oynayan grubun gözden kaçırdığı bir nokta vardır ki; o da hayatın kendi kurallarıyla oynamasıdır.

Suicide Bus, bütün o durağanlığıyla oldukça tipik bir Japon filmi. Ancak sabırla filmi sonuna kadar izleyenlerin tad alabileceği ve belki de yalnızca finalde istemdışı gülmeye neden olacak türde bir kara komedi. Zaten Kitano ofisinden çıkmış olduğunu başta belirttiğimizden dolayı, Kitano’ya yabancı olmayanların pek garipsemeyeceği bir stili olduğunu söylemek olası.

 Yönetmen: Hiroshi Shimizu  Senaryo: Dankan Oyuncular: Dankan, Nanako Okochi, Toshinori Omi, Ippei Souda, Yapım: 1998, Japonya, 100 dk.

Tuğba Keleş, tersninja

İzdiham

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın