İbrahim Tekpınar, Çünkü

Nuh tufanında gemiye binmeden son anda pişmanlık yaşayan ve gerçeği son anda fark etmiş gibiyim, yüreğimin aynasından bakıyorum kendime. İçim kırık dökük ve cam kırığını içimde hissediyorum.

Narkoz sonrası saçma sapan konuşanlar gibi saçma sapan cümleler çıksın ve tarihe de not düşülmesin, çünkü;  anlaşılmak değil ki amacım,  içimin ağrısına , Didem Madak misali şiirler yazmak. Yüreğimin içine arkeolojik kazılar yapmak ve keşkelerden anıtlar çıkarmak değil amacım sadece sebepsiz ve çünküyle başlayan cümleler.

Çünkü; doğmak maratondur. Sömürge ülkesi siyahi koşucuların halklarının öfkesini kusması gibi koşmaktır. Hayat mücadelesine kusar gibi koşmak,aşka ve ölüme koşmaktır.

Çünkü; insanın cenneti çocukluğudur. Dokunduğu kadından öte her şeye isimler vermektir.

Çünkü; büyümek kirlenmektir. Günahlara bulaşmaktır.

Çünkü; her şeye sahip olamıyor insan,tek sahip olması gereken vicdanı olmasına rağmen.

Çünkü; insan anlaşılmak yerine sarılmak istiyor. Sevildiğini hissetmek, Allah’ı bile pencereler ardında aramaktan yorulduğundan kanlı canlı görmek istiyor insanların gözlerindeki değerini.

Çünkü; ölüm uykunun sevilmeyen üvey kardeşi ve onunla karşılaşan insanlar, bir peygambere ve hatta cennete inanmak istiyor. Sevdiklerinin çürüyor olduğu gerçeği yakıyor insanın içini.

Çünkü; acı paylaşılmıyor, paylaşıldıkça çoğalıyor.

Çünkü; derdini kuşlara anlatan bir peygamber gibi ”insan anlaşılmak istiyor.”

 

 

 

İbrahim Tekpınar

İZDİHAM

 

 

 

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın