Hece Dergisi olmasa Ankara eksik kalır

Hece dergisi bu ay “asal gelenek ve edebiyat” konulu bir oturum düzenliyor. Sadık Yalsızuçanlar’ın moderatörlüğünde Rasim Özdenören, Mahmut Kanık ve Nurullah Koltaş asal geleneğin ruhunun edebiyatta şiire, romana, öyküye ve diğer bütün edebiyat türlerine nasıl yansıdığını görmek ve söz konusu yansımaya yolun nasıl açılacağını anlamak, gözlemlemek, irdelemek, değerlendirmek”i tartışıyor.  

Rasim Özdenören’in Bir Daha Yazılamayacak Olan Şiir”inin ardından Hece’nin şiir sayfaları Ebubekir Eroğlu’nun 55. Bent”şiiriyle açılıyor, Arif Ay’ın “Kına” şiiriyle sürüyor. “Kadınlar birer dağdır / onlara yürür yollar da” diyor Arif Ay. Hüseyin Atlansoy ve İhsan Deniz’in şiirlerini Cevdet Karal’dan “Yeni Minyatürler” şiiri izliyor. Dergide ilk kez yer alan şairler Kaan Eminoğlu, Berat Bıyıklı. Hece’nin bu sayısında yer alan diğer şiirlerin şairleri şöyle: Faruk Uysal, Mehmet Aycı, Yasin Koç, Şenol Korkut, Murat Kapkıner, Hasan Özlen, Suzan Sarı, Leyla Arsal, Bilal Can, Adem Yazıcı, Mustafa Ergin Kılıç, Rahime Kasım, Mehmet Doruk Kandemir, Fatih Korkmaz. 

Hece çeviri sayfalarını bu ay Ahmet Sait Akçay ve Sibel Uğurlu hazırlamış. Chinua Achebe’nin öyküsüne dair Akçay’ın sunumu ve Uğurlu’nun çevirisiyle “Chike’nin Okul Günleri” öyküsü Afrika kokusunu getiriyor edebiyatımıza. “Ayın Söyleşisi”nde genç bir romancı Gülfem Pamuk, Merve Koçak Kurt’un sorularını yanıtlıyor. Pamuk, ilk romanı Kitab-ı Siyah Kalem’i yazarken beslendiği en önemli kaynağın minyatürler olduğunu söylüyor.

Hece’de bu ay öyküleri ile yer alan isimler şöyle: Hasibe Çerko, Müzeyyen Çelik ve Eyyüp Akyüz. Derginin yazılar bölümüHayriye Ünal’ın Cepheden Uzakta-2” denemesiyle açılıyor. H. Neşe Koçak’ın Kayadan Fırlayan Sonsuzluk” denemesinden başka bölümde yer alan yazılar Gönül Yonar, İdris Ekinci ve Hayrettin Orhanoğlu’na ait. Hece’nin gözde bölümlerinden “Yazarın Oyuncakları”nın konuğu kıymetli öykücü Nursel Duruel, Portre’nin konuğu Ömer Erdoğan.

Bülent Ata Hece Postası’nda şair adaylarını yanıtlarken İbrahim Demirci dil konusunda, Zelkif Yıldırım sinema alanında veAsım Gültekin beyaz haberleri için kendilerine tahsis edilen sayfalarda yazıyor. Bu sayıda çeşitkenarı Ali Ulvi Temel, Emre Söylemez, Hasan Özlen, Hayriye Ünal, Semih Diri, Mikâil Söylemez, Hasan Bozdaş ve Naciye Diken hazırlamış. Yeni kitapları ise Mert Özden, Ayşe Çil, Ömer Ayhan, Burak Ş. Çelik ve Kâmil Büyüker’in kaleminden okuyabilirsiniz.

İZDİHAM

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın