Hece 2017 Mart sayısında Orhan Okay

Hece dergisi her ay güçlenerek yoluna devam ediyor. Rasim Özdenören’in önyazısının ardındanHece’nin şiir sayfaları Hayriye Ünal’ın “Unutulma Hakkı” şiiriyle açılıyor. Şiirdeki diğer imzalara bakılınca tam bir genç şair sayısı olmuş denebilir Hece’nin bu sayısına. Burak Ş. Çelik, Yasin Koç, Çağatay Koparal, Onur Ocak, Ali Berkay, Hasan Özlen, Selami Mete Akbaba, Hasan Bozdaş, Manolya Gürocak, Süleyman Unutmaz, Cengizhan Genç, Leyla Arsal, Kaan Eminoğlu, Mehmet Doruk Kandemir, Ayşe Çelikkaya, Ali Akçakaya. Hece’de ilk kez şiirleri yayımlanan şairler şöyle: Muhammet Çelik, Şahan Çoker, Bahar Emre, Emre Yılmaz, Kader Demirok.

Hece dergisi bu ay Orhan Okay konulu bir dosya hazırlamış. Merhumun kızı Yeliz Okay başta olmak üzere Hoca’nın dostları, öğrencileri bu dosyada: Celâl Tarakçı, Recep Toparlı, Nâzım H. Polat, Turan Karataş, Handan İnci, Mehmet Güneş, Tuba İsen Durmuş, Murat Kapkıner, Mehmet Kahraman, Mehmet Terzi, Zeynep Sati Yalçın, Muhsin Mete, Semih Diri, Koray Üstün, Hayrettin Durmuş, Yusuf Turan Günaydın, Mustafa Aslan. Mehmet Aycı kendi köşesinde yazdığı Okay portresiyle katkıda bulunuyor dosyaya.

Şiir ağırlıklı bu sayının çeviri sayfalarını bu ay Çağatay Koparal, Eda Ata ve Burak Ş. Çelikhazırlamış. Thomas Szasz’ın Kraus yorumunu Koparal çevirirken Kraus’un şiirlerini Burak Ş. Çelikçevirisiyle okuyacağız. Eda Ata ise bir Japon şairi keşfediyor, Kimiko Hahn’ı sunuyor Hece okuruna. “Ayın Söyleşisi”nde şair Arif Ay, Erdem Dönmez’in Gün Dökümleri’ne dair sorularını yanıtlıyor. Hece’de bu ay genç bir öykücüden bir öykü var: M. Fatih Kutlubay’dan “Misak’ın Aynaları”.

Derginin yazılar bölümü Ali Karaçalı’nın günlükleri ile açılıyor. Karaçalı, 1983’ten haberler getiriyor Günler’de: İçinde uçuşan kuşlardan, koşan atlardan, uzayan yollardan, lirik çıngılardan… Hasibe Çerko’nun“Göksu Manzaraları” gezi türünün bir örneği. Osman Özbahçe Hece’de poetik yazılarını sürdürürkenMemduh Özdemir Ayşe Çil’in Rudolf Bultmann’da Vahiy ve Mitoloji kitabını inceliyor. Pankaj Mishra’nınAhmet Hamdi Tanpınar ve Tarihin Bekleme Salonu” yazısını İngilizceden İdris Çakmak Hece için çevirmiş.

Hece’nin gözde bölümlerinden “Yazarın Oyuncakları”nda Nuri Pakdil’i konuşturan Necip Evlice’nin kayıtları yer alıyor. İbrahim Kardeş Hece Postası’nda şair adaylarını yanıtlarken İbrahim Demirci dil konusunda, Zelkif Yıldırım ve Osman Akyol sinema alanında kendilerine tahsis edilen sayfalarda yazıyor. Bu sayıda çeşitkenarı Manolya Gürocak, Şeyma Subaşı, Mehmet Güneş, Yusuf Bahadır Çevirgen hazırlamış. Yeni kitapları ise Ömer Ayhan, Emre Yılmaz, Yusuf Turan Günaydın kaleminden okuyabilirsiniz.

 

 

 

 

İZDİHAM

 

 

 

 

 

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın