Hat sanatının büyülü dünyası gün yüzüne çıktı

 

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı etkinlikleri kapsamında, yazı sistemleri ve yazı öğeleri kullanılarak geliştirilen, görsel sanatlar alanının en eski ve en geleneksel dallarından birisi ‘hat sanatı’ en kapsamlı belgeselle kayıtlara geçiyor.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı etkinlikleri kapsamında, Birleşik Görsel Medya tarafından hazırlanan ‘Hat; Bir Medeniyet Çizgisi’ adlı belgeselin galası 22 Ekim Cuma günü TİM Show Center’da düzenlenen kokteylin ardından, siyaset, kültür sanat ve iş dünyasından önemli isimlerin katılımıyla gerçekleşti.

Birleşik Görsel Medya tarafından hazırlanan ‘Hat; Bir Medeniyet Çizgisi’ adlı belgeselin galası 22 Ekim Cuma günü, TİM Show Center’da gerçekleşti. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Danışma Kurulu Başkanı Hüsamettin Kavi’nin de katıldığı galaya izleyiciler ve basın yoğun ilgi gösterdi.

Belgesel hakkında İstanbul’un Avrupa Kültür Başkentliği yılında,bu konuda çekilmiş en kapsamlı belgeseli kayıtlara geçiriyor olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirten İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç: “Ajans olarak imza attığımız projelerde; İstanbul’da süregelen hayatın içindeki geleneksel ve çağdaş öğelerin bütünselliğini, Avrupa Kültür Başkentliği etkinlik takvimine de yansıttık. Bu noktada unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizin üstündeki tozu silerek, kıymetli mirasımızı gün ışına çıkartarak dünya ile buluşturduk. Birazdan hep beraber izleyeceğimiz belgesel de bu anlamda çok değerli bir çalışma.” dedi.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sinema Yönetmenliği Direktörü Yusuf Kaplan’ın yaptığı konuşmasında da altını çizdiği ve ajansın en önem verdiği yapımlar arasında yer alan belgesel, özellikle hat sanatının üzerinde pek durulmayan medeniyet boyutuna odaklanıyor.

Hat sanatına her açıdan ışık tutan belgesel, ünlü hattatlar; Hasan Çelebi, Hüseyin Kutlu ve Fuat Başar ile Araştırmacı Fettah Aykaç’ın danışmanlığıyla hazırlandı. Yönetmenliğini Gökhan Ateştürk’ün üstlendiği belgeselin yapımcısı Vahit Özdemir, metin yazarı Savaş Ş. Barkçin, Sanat Yönetmeni ise Koray Kasap.

Hüsnühat medeniyeti; yani insanı, mekanı, zamanı nasıl temsil ediyor?

‘Hat; Bir Medeniyet Çizgisi’, hat sanatının şimdiye dek üzerinde pek durulmayan medeniyet boyutuna odaklanıyor. Yazı ile uygarlık arasındaki ilişkinin sembolizmini sergiliyor. Güzel yazı ve hüsn-i hat medeniyeti; yani insanı, mekanı, zamanı nasıl temsil ediyor? Dünya ve insan tasavvurumuzu nasıl yansıtıyor? Belgesel bu sorulara cevap arıyor ve bizi büyük yazı geleneği olan dünyanın belli başlı medeniyetlerinin merkezlerine götürüyor. Yazının insanın zihnindeki, gönlündeki ve eserindeki macerasının izini takip eden belgeselde; hattatlar, kaligraflar, düşünürler, sanatçılar bu yolculukta yol gösteriyorlar.

Belgeselin yurtiçi çekimleri; İstanbul, Konya, Kayseri, Ankara, Bursa, Sivas ve Edirne’de tamamlandı. Türkiye’nin yanı sıra Suudi Arabistan, Özbekistan, Mısır, Çin ve Hindistan’da yapılan çekimlerde hem İslam Medeniyeti’nin izlerine ulaşıldı hem de o ülkelerin kaligrafi gelenekleri araştırıldı. Tüm bu çalışmalar sonucunda hazırlanan belgesel, kültürümüzü oluşturan en değerli sanat dallarından birini yani hat sanatının derinliğini tüm dünyaya anlatmayı hedefliyor.

İzdiham…

 

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın