19 Nisan 2020

Halil İbrahim Kuruçay, 10 Yılın 10 Filmi

ile izdiham

Bugünü de gece ederken pencerenin ardından can korkusuyla bir bildiği vardır kaderin dediğimiz şu günlerde bedenlerin evde kalıp ruhun ise dışarıda dolaşması korkuturken bizleri yıldızlara bakarak gönlüne papatyalar takıp Bozkırın Tezenesini dinleyenleri, ağıt yakan martılar altında ütülü cümleler edip geceyi getirenleri, açın kapıları karlı dağın ardından uçuşan gazeller geliyor diyenleri ve Korona illetini insan, dilinin ucundaki trajikomik bir tümör olarak gören H.G’yi, ellerindeki Her Şey İçin Çok Geç şiir kitabının son sayfasında yer alan bu mısraları (‘’fakat şimdi öyle çok yoksun ki / ben de dünyaya gelmemiş gibi davranmaya çalışıyorum’’) ciğerden ah çekip sonra okuyanları tarihin tozlu sayfaları gelecek nesillere aktarmak için vazgeçilmez bir fırsat olarak görürken bende zamanını sinema ile değerlendirmek isteyenler için 10 yılın 10 filmi diyebileceğim filmleri sizler için seçtim.

1.Kız Kardeşler – Emin Alper: Kız Kardeşler, yönetmenliğini ve senaristliğini Emin Alper’in gerçekleştirdiği 2019 çıkışlı dramatik filmdir. Yapımcılığını Nadir Öperli’nin gerçekleştirdiği film, Türkiye, Almanya, Hollanda ve Yunanistan ortak yapımıdır.

Yönetmen Emin Alper: İki dakika önce gözünü oymak istediğin ...

2.Küçük Şeyler – Kıvanç Sezer: Küçük Şeyler, Kıvanç Sezer’in hem yönettiği hem senaryosunu kaleme aldığı, başrollerini Alican Yücesoy ve Başak Özcan’ın paylaştığı komedi ve dram türündeki Türk yapımı Sinema filmi.

29 Kasım'da Vizyonda! - Haberler, Vizyon - Fil'm Hafızası

3.Daha – Onur Saylak: Daha, yönetmenliğini Onur Saylak’ın gerçekleştirdiği, 2017 çıkışlı Türkiye yapımı dramatik sinema filmi. Başrollerini Onur Saylak, Tuba Büyüküstün ve Ahmet Mümtaz Taylan’ın paylaştığı film, yazar Hakan Günday’ın aynı isimli romanından uyarlanmıştır.

Ankara Uluslararası Film Festivali on Twitter: "#AUFF2017 Ulusal ...

4.Kar – Emre Erdoğdu: Kar, yönetmenliğini Emre Erdoğdu’nun gerçekleştirdiği, 2017 çıkışlı sinema filmi.

Kar / Snow - Trailer - YouTube

5.Mustang – Deniz Gamze Ergüven: Mustang, Deniz Gamze Ergüven’in yönetmenliğini yaptığı 2015 yapımı film. Bir Karadeniz şehrinde yaşayan beş kız kardeşin öyküsünü anlatan Mustang, Türk-Fransız-Alman-Katar yapımıdır.

Mustang: Deniz Gamze Ergüven'in Ayakta Alkışlanan Filmi • theMagger

6.Kelebekler – Tolga Karaçelik: Kelebekler, yönetmenliğini ve senaristliğini Tolga Karaçelik’in gerçekleştirdiği 2018 çıkışlı komedi-drama türündeki sinema filmidir.

Tolga Karaçelik'in 'Kelebekler'i ödülü aldı, Kültür Bakanlığı'na ...

7.Tereddüt – Yeşim Ustaoğlu: Tereddüt, yönetmen ve yapımcı Yeşim Ustaoğlu’nun senaryosunu yazıp yönettiği 2016 yapımı uzun metraj dram filmi. Film, bir psikiyatristin, taşra kasabasında görev yaptığı dönemde başından geçen olayları anlatır. Film, ilk gösterimini 11 Eylül’de Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleştirdi.

Yeşim Ustaoğlu'nun bol ödüllü filmi "Tereddüt", BluTV üzerinden ...

8.Gölgeler Ve Suretler – Derviş Zaim: Gölgeler ve Suretler, yönetmenliğini ve senaristliğini Derviş Zaim’in üstlendiği 2010 yapımı sinema filmidir. 1963 yılında Kıbrıs’ta Türkler ve Rumlar arasında başlayan çatışmaları konu almaktadır. Filmde köydeki çatışmalardan kaçan bir genç kızın şehre kaçış öyküsü anlatılmaktadır.

Gölgeler ve Suretler Filmi konusu ve bilgiler - istanbul sanat evi

9.Renksiz Rüya – Mehmet Ali Konar: Renksiz Rüya, yönetmenliğini ve senaristliğini Mehmet Ali Konar’ın gerçekleştirdiği sinema filmidir. 

Bingöllülerden Düşük Bütçeyle Dev Başarı: “Hewno Bêreng” (Renksiz ...

10.Güvercin – Banu Sıvacı: Güvercin, yönetmenliğini ve senaristliğini Banu Sıvacı’nın gerçekleştirdiği 2018 çıkışlı dramatik film.

Güvercin

Halil İbrahim Kuruçay

İZDİHAM