21 Haziran 2020

Hafızalara Kazınan Filmlerden 10 Unutulmaz Baba Karakteri

ile alef

Mucizeleri gerçekleştiren adama Baba denir. Sırtımızı hesapsızca dayadığımız, en kudretli dayanağımız babalarımız olmasa ayaklarımız yere böyle basabilir miydi? İyi ki varlar, iyi ki hep arkamızdalar. Her biri birbirinden farklı yaklaşıma ve hayat görüşüne sahip 9 baba figürünü gelin efsane filmlerin efsane baba karakterleri üzerinden okuyalım.

Tip 1: Yaşar Usta (Gülen Gözler)

“Bak beyim, sana iki çift lafım var!” Bu tarihi ayarı bilmeyenimiz yoktur sanırız. Evlatları için tüm dünyayı karşısına alabilecek kadar fedakar, idealist Tip 1 babayı temsil eden daha güzel bir karakter var mı? 1’ler idealisttirler, eleştireldirler, mükemmelliği ararlar. Tip 1 babalar evlatlarını yetiştirme, onları koruyup kollama noktasında da idealist olurlar. Öğüt vericidirler, dünya görüşü kazandırmaya çalışırlar. Bazen çok eleştirel olabilirler, evlatlarından mükemmeli beklerler. Onlar için önemli olan evlatlarının başkalarından daha iyi olması değil, mükemmel olmasıdır.

Tip 2: Kral Fergus (Brave)

Yardımseverlik dediğimizde aklımıza tabii Tip 2 babalar gelir. Sevecen, sıcakkanlı ve evlatları için her şeyi yapabilecek kadar fedakardırlar. Evlatlarıyla iş birliğine her zaman açıktırlar. Onların fiziksel ihtiyaçları kadar duygusal ihtiyaçlarını da karşılamaya çalışırlar. Bir dertleri varsa dinlemek isterler. Fakat bazen çok yönlendirici ve müdahaleci olabilirler. Evlatları için en iyisini istediklerinden olsa gerek, kimi zaman siz bir ihtiyacınızı dile getirmeden sizin için o ihtiyacı karşılamaya çalışırlar. Prenses Merida’nın Kral babası, koskoca kral olmasına rağmen kızıyla kanka gibi takılabildiği, çocukla çocuk olabildiği için listemizde Tip 2’lerin tahtına oturuyor.

Tip 3: Chris Gardner (The Pursuit of Happyness)

Tip 3 babalar başarılı olmak için çok çalışırlar ki, evlatları kendisiyle gurur duysun. Onların her ihtiyacını karşılamak ve onları mutlu etmek için çok çabalarlar. İşkolik olabilirler. Yılmadan çalışırlar, asla vazgeçmezler, çocuklarına da bunu öğütlerler. Yeri geldi mi karizmatik ve dikkat çekici olurlar. Çocuklarını özellikle duygusal açıdan motive ederler. Özgüvenli yetişmelerini sağlarlar. “Kimsenin sana bir şeyi yapamayacağını söylemesine izin verme”. İşte böyle güzel öğütlerin sahibi olabilirler. Pursuit of Happiness filmindeki baba karakteri de her türlü zorluğa göğüs geren yılmaz bir karakterdir.

Tip 4: Hulusi Baba (Bitirim Kardeşler)

Tip 4 babalar ne olursa olsun çocuklarının mutluluğu için çabalarlar. Sorunları ve karşılaşılan problemler en son onların kulağına gitse de bir şekilde çözüm bulanlar yine onlar olur. Neşeli ve babacan tavırlıdırlar. Onların baba olduklarını 200 metre uzaktan bile anlayabilirsiniz. Babalık çehrelerine bile işlemiştir. Hulusi Kentmen Baba’mızın yeşilçam için en büyük baba figürlerinden olduğu aşikar ve Bitirim Kardeşler filminde oynadığı tatlı ama sert baba rolü ise görülmeye değer.

Tip 5: Don Vito Carleone (The Godfather)

Tip 5 babalar çocuklarını gerçekten çok severler ama bu sevgiyi gösterirken biraz problem yaşayabilirler. Marlon Brando’nun efsane oyunculuğu ile dünya klasikleri arasına giren Baba filminde olduğu gibi. Düzenli olmayı severler ve her şeyin bir düzene tabi olması gerektiğine inanırlar. Şımarıklığa yer yoktur onların hayatında. Herkes kendi görevini bilmeli ve ona göre davranmalıdır… Ne kadar zor olurlarsa olsunlar aslan gibi yürekleri vardır.

Tip 6: İskender Çınar (Leyla ile Mecnun)

Tip 6 babaları tarif etmek için sizi videoyu izlemeye davet ediyoruz… Ahmet Mümtaz Taylan’ın etkileyici sesinden Mecnun’un babası İskender’in babalık tarifi. Kendisi nasıl baba olduğunu cümle aleme anlatıyor. Diyecek hiçbir şey yok. Babalık nasıl bir şey öğrenmek istiyorsanız mutlaka ona kulak verin.
“Sonra hastaneye gittik Erdal. Bekledim… Bekledim… Bekledim… Bekledim… Bekledim…Bekledim… Of… Çok bekledim be Erdal. Sonra kapı açıldı. Çocuğu kucağıma bir verdiler Erdal. Zaman durdu biliyor musun? Zaman durdu. Her şeyi unuttum. Bildiğim her şeyi unuttum artık. Böyle aldım onu, bağrıma bastım. Bir daha hiç çıkmasın istedim. Kokusunu çektim içime. Genzime hayat doldu Erdal. Kendini dünyanın en güçlü adamı gibi hissediyorsun. Babasın sonuçta.”

Tip 7: Memnun Kaygısız (Kaygısızlar)

Tip 7 babaları kriz anlarını fırsata çevirebilecek yeteneğe sahiptirler. Kurnazlıklarını kimi zaman kendileri kimi zaman da çocuklarının iyiliği için kullanırlar. Onlar için problem diye bir şey yoktur olumsuz bakış açısı vardır ve o bakış açısı değiştiğinde problem de ortadan kalkmış olur. Akıllıdırlar ve çocuklarının da akıllı olmasını isterler. Onların başarılarıyla gülerler. Espri yetenekleri ise fazlasıyla gelişmiştir. Eğlenceli yapıları tüm aileyi mutlu etmeye yetebilir.

Tip 8: Guido Orefice (Hayat Güzeldir)

Tip 8 babaları ise hayal güçlerine hayran olunan baba modelidir. Sizinle arkadaş gibidirler. Babadan çok sırdaş rolü üstlenirler. Hayat güzeldir filmindeki Guido’nın; çocuğuna esir kampı kadar korkunç bir gerçeği sanki bir oyuna başlıyorlarmış gibi lanse etmesi nasıl bir baba olduklarını anlatmaya yeter de artar bile. Filmin son sahnesi ise efsanedir.

Tip 9: Antonio (Bisiklet Hırsızları)

Tip 9 babalarına gelince. Onlar sert yapıdadırlar. Sportmendirler ve çocukları için her şeyi göze alabilirler. Başarısız olmaları onları yıldırabilecek bir durum değildir. Başarılı olana dek denemeye devam ederler. Öyle bir babaya sahipseniz arkanıza yaslanın ve sadece ona güvenin. Ne kadar uzun sürdüğü mühim değil babanız sorunu bir şekilde halledecektir.

Tip 10: Jack Byrnes (Zor Baba)

Tip 10 babalarımız ise filmin adından da anlaşılacağı üzere zor ama eğlenceli baba türümüzdür. Çocuklarını ölesiye kıskanırlar. Çünkü çocukları onların gözbebeğidir. Ne olursa olsun kontrol onlardadır ve öyle olduğu için her zaman rahat görünürler. Hiçbir konuda telaş yapmazlar. Bu rahatlıkları kıyafetlerine bile yansır.

listelist.com
“İZDİHAM