Hacı Bayram Velî’nin Şiirleri Notalara Döküldü

Müzisyen Ziya Uğur’un bestelediği ve okuduğu, Hacı Bayram Velî’nin fazla bilinmeyen şiirlerinden oluşan albüm Hay-Der Hacı Bayram Veli Yardımlaşma Derneği aracılığıyla müzikseverlere sunuldu.

2007 yılından bu yana “Sonsuza Doğru”, “Yeniden Düşelim Yollara”, “Büyüklerden Dualar”, “15 Temmuz Destanı” gibi albümlere ve eserlere imza atan müzisyen Ziya Uğur, Hacı Bayram Veli’nin geçmişten günümüze intikal eden fakat çok fazla bilinmeyen dört şiirinin bestelerinden ve Bayrâmî Evrâdı’nda yer alan bir duadan oluşan yeni bir albüm yayınladı.

Müzik yönetmenliğini Mustafa Sarıkaya’nın yaptığı albüm klasik tasavvuf müziği tadında sözleri ön planda tutan sade bir alt yapıyla hazırlanmış.  Albümde Hacı Bayrâm Veli’nin meşhur “N’oldu Bu Gönlüm” şiirinin yanında belki de bir çoğumuzun ilk defa duyacağı “Sen Seni Bil Sen Seni”, “Dünya’ya Gönül Verme” ve “Çalabım Bir Şar Yaratmış” şiirleri de yer alıyor. Şiirlerin Yûnus Emre tarzında olduğunu belirten Ziya Uğur, bu şiirlerin Hacı Bayram Velî’nin tasavvufa intisabından sonra “Bayramî” mahlasını kullanarak yazdığı derin anlamlar ihtiva eden şiirler olduğunu tarih boyunca bir çok alim tarafından bu şiirlere kitap dolusu şerhler yazıldığını sözlerine ekledi.

Albüme Hay-Der Hacı Bayram Velî Yardımlaşma Derneği (0312 309 09 42) aracılığıyla ulaşılabileceği gibi internet ortamından da (www.youtube.com/ziyaugurfan) albümün tamamı dinlemek mümkün.

İZDİHAM

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın