Hacı Bayram Velî’nin Şiirleri Notalara Döküldü

Müzisyen Ziya Uğur’un bestelediği ve okuduğu, Hacı Bayram Velî’nin fazla bilinmeyen şiirlerinden oluşan albüm Hay-Der Hacı Bayram Veli Yardımlaşma Derneği aracılığıyla müzikseverlere sunuldu.

2007 yılından bu yana “Sonsuza Doğru”, “Yeniden Düşelim Yollara”, “Büyüklerden Dualar”, “15 Temmuz Destanı” gibi albümlere ve eserlere imza atan müzisyen Ziya Uğur, Hacı Bayram Veli’nin geçmişten günümüze intikal eden fakat çok fazla bilinmeyen dört şiirinin bestelerinden ve Bayrâmî Evrâdı’nda yer alan bir duadan oluşan yeni bir albüm yayınladı.

Müzik yönetmenliğini Mustafa Sarıkaya’nın yaptığı albüm klasik tasavvuf müziği tadında sözleri ön planda tutan sade bir alt yapıyla hazırlanmış.  Albümde Hacı Bayrâm Veli’nin meşhur “N’oldu Bu Gönlüm” şiirinin yanında belki de bir çoğumuzun ilk defa duyacağı “Sen Seni Bil Sen Seni”, “Dünya’ya Gönül Verme” ve “Çalabım Bir Şar Yaratmış” şiirleri de yer alıyor. Şiirlerin Yûnus Emre tarzında olduğunu belirten Ziya Uğur, bu şiirlerin Hacı Bayram Velî’nin tasavvufa intisabından sonra “Bayramî” mahlasını kullanarak yazdığı derin anlamlar ihtiva eden şiirler olduğunu tarih boyunca bir çok alim tarafından bu şiirlere kitap dolusu şerhler yazıldığını sözlerine ekledi.

Albüme Hay-Der Hacı Bayram Velî Yardımlaşma Derneği (0312 309 09 42) aracılığıyla ulaşılabileceği gibi internet ortamından da (www.youtube.com/ziyaugurfan) albümün tamamı dinlemek mümkün.

İZDİHAM

İzdiham'ın 47. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.

Büyük bir heyecanla beklediğimiz yeni sayıda ”Yaşar Ercan, Gündüz Vassaf, Gökhan Özcan, Yankı Yazgan, Ali Ayçil, Elif Aşiran, Dilek Kartal, Bülent Parlak, Turan Karataş, Seda Nur Bilici, Ahmet Aslan, Sulhi Ceylan, Sümeyye Dursun, Rümeysa Kocaman, Abdullah Harmancı, Hüseyin Hakan, Cüneyt Gönen, Yasin Kara, Ahmet Enis Gürcan, Akın Akaoy, Onur Bayrak, Bekir Şamil Potur, Enes Aras, Mustafa Toprak, Faruk Sarıkavak, Tuğba Karademir, Halil Ecer, Vedat Milör” gibi isimlerin metinlerine yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın