Güray Süngü, Kısa Kısa Öyküler

BİLDİM

Hiçbir şey bilmiyorum evet. Çamura can verildiğini biliyorum. Bunu okudum. Okuduğumda öğrendim. Öğrenmek yetmiyordu aslında, inanmam gerekiyordu. Ya da inanmayabilirdim de. Bu, öyle bir bilgiydi. İnanmayı tercih ettim. Ya da tercih etmedim, ben seçmedim, inandım sadece. Bunun dışında bir şey bilmiyorum. Bunu ona da söyledim. Çamura can verildiğini bildiğimi, bunun dışında bir şey bilmediğimi ona d söyledim. Alim bir adamdı o. Bana rahat olmamı, bundan başka bir şeyi bilmeye ihtiyacım olmadığını söyledi. Ben de ona “Peki sen neden bundan çok daha fazlasını öğrendin?” dedim. “O kadarını bilmenin yeterli olduğunu anlamak için.” diye cevap verdi.

TAHAMMÜL

Kafa taşıması gereken yerde bir çuval saman taşıyan bir adamla karşılaştım. Adama “kafanın bulunması gereken yerde saman çuvalı var” dedim. Hiddetlendi, bağırıp çağırdı. Saman çuvalı dediğim şeyin kafası olduğunu söyledi. O zaman anladım insanların gerçeklere tahammülünün olmadığını. Çünkü adam bana yalan söylediğimi söylediğinde ben de ona hiddetlendim, bağırıp çağırdım.

TAVUK

Bana akşama kadar yaptığı tek işin tavuk kovalamak olduğunu söyledi. Ona inanmadım, böyle bir şeyle vakit geçmez, mutlaka başka bir şey yapıyorsundur dedim. Diretti, tek yaptığı şeyin akşama kadar tavuk kovalamak olduğunu söyledi. Ben de direttim, “bu imkânsız muhakkak başka bir şeyler de yapıyorsundur” dedim. Böyle böyle akşam oldu.

 

SEVMEK

Sevmenin yeteceğini kendime. Kendime inandım. Ama risk alamadım. Bu yüzden önce dedim, kendimi seveyim, bakayım yetiyor mu? Kendimi sevdim. Kendimi çok sevdim. Kendimi çok çok sevdim. Yetti. Kendimi bu kadar çok sevince kalbimde başkasını sevmeye yer kalmadı.

 

Güray Süngü
İZDİHAM

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın