Fatih Vaconcelos; Kamu Personel Seçmeme Sınavı

insan onurundan bahsediyoruz. bu memleketin gençleri fakir kol hayaller giymeye alıştı deniyor. ortamda iyi giyimli bir kpss var. sözüm meclisten dışarı ama, bu cümle yarım bırakılmış. iki şey eksik yani kısaca insanlık ve onur. “intihar süsü verilmiş bir olay değil bu. sadece kendi intiharını kendisi süslemiş. hepsi bu.” diye savunmalar geliyor. piçin kılıcı kendi kınında beş dönüyor zaten. atamalar da böyle. anladığım şu: bir kişi atlıyor bin kişi uçurum. insan eşrefi mahlukattır derdi dedem, üzülüyorum. fotokopi makinalarını öğretmen diye atayalım. yangın merdivenli apartmanları inşaat mühendisi diye.

ağaç kesme motorlarını orman mühendisi diye çalıştıralım. çarkların yirmilik dişlerinden makina mühendisleri yapalım. kıravattan memur, terli gömlekten işçi, cübbeden züppe, kot pantolondan ara eleman ihtiyacını karşılayalım. çişi gelmiş bir hayatı yaşamaktan bıktık usandık. emek ekmeğe dönüşmüyor nedense. ARKADAŞLAR BİRİ BİZİM EKMEĞİMİZİ ÖNÜMÜZDEN YİYOR. GÖZÜMÜZÜN İÇİNE BAKA BAKA YİYOR. gözlerimizin altındaki mor halkaları ekmeğine katık ediyor. kopan saçlarımı cebime koymaktan yorgunum.

terlikten hayallerle bir yerlere yetişmeye çalışmaktan bıktık usandık. dumanlı bir dağ ile sigara içmek, yıldız takımlarına deplasmana gitmek artık bizden uzak. aramak el yordamıyla kendi kaderini. elimde kalem tornavidaya dönüşüyor.

güneşe “sen büyüksün” demiyoruz ama kpss akşamı akşam oluyor. ölmüş bir sineğin bacaklarını toplaması gibi uzanıyorum yatağa. elimizde kendi serumumuz. bir cinnet sonrası gibi sıkıyorum serumu avucumda. kafamın altındaki yastık boğuyor hayalleri. yağmalanmış bir gençliğin yağmuru beyaz çarşafta. beyaz perdede komedi sürüyor hâlâ.

sevdiğim kızın gözleri takılı avizede. yani güz sırasını savmıyor. beynimi bir takma diş gibi çıkartıp komodinin üstüne koyabilseydim keşke. Allahım üzerimi inşirah suresiyle ört. Allah’ım sen üzerimizden “inşallah atanırsınız” acımasını kaldır. kaldır bizi sınavsız bir sabaha. en çok da neye üzülüyorum biliyor musun: yiğit muhtaç olmuş kuru puana.

bilmiyorum.
bu yazı yarım bırakılmış.
bu hayat.

Fatih Vaconcelos

İZDİHAM

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın