28 Mayıs 2017

Etnospor ve Gereksizlikler

ile izdiham

Etnospor diye bir şey çıktı. Önce tuhaf tuhaf baktık adı garip olan bu spor dalına.

Ne olduğunu anlamadık çünkü adı çok garipti.

Sonra baktık afişlerde Etnospor, televizyonlarda Etnospor, gazetelerde Etnospor, sosyal medyada Etnospor.

Garip geldi çünkü bir anda ortaya ihtşamla çıkan her şey gariptir.

Meğer okçulukla ilgili bir şeymiş Etnospor. Öyle sanıyorduk ama sitelerine bakınca anladık ki geleneksel spor dallarımızmış. İçinde kuşak güreşi, kökbörü, mangala, cirit, yağlı güreş, şalvar güreşi, yaya okçuluğu gibi alanlar var.

Bütün bunlar güzel şeyler. Elbette kültürümüzü öğrenmek ve öğretmek mecburiyetindeyiz. Ama durun, sıkıntı şurada. Sıkıntı nasıl yapıldığı ve neleri kapsadığı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak bakan olduğunda şöyle demiştik: Zaten kalbimiz kırıktı bir de Berat Albayrak bakan oldu. Evet mesele de burada başlıyor. Biz Berat Albayrak’ın bakanlık yapamayacağı için bunu söylemedik; sakil durduğu için söyledik. Ve doğru gözüken şeylerin içinde ayıp varsa o doğrunun hükmü kalmaz. Doğru, yanlışa dönüşür.

Etnospor da böyle bir şey işte. 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın bu faaliyetlerin başında olması ve her gün bir yerde şenlik yapılması doğru değil. Çünkü ayıp oluyor.  Bir bakıyoruz Güngören’de ok atılıyor, bir bakıyoruz Taksim’de, bir bakıyoruz Malazgirt’te. Koca koca kıravatlı adamların alkışları arasında Bilal Erdoğan ok atıyor. İnsan ayıbı bilmesi gereken bir varlıktır ve farkında değillerse uyaranları durup dinlemeleri güzel olur.

Yıllar önce Semra Özal, Anavatan Partisi iktidarda ve merhum Turgut Özal o günlerde Cumhurbaşkanı iken partisinin İstanbul İl Başkanı olmuştu. İnsan oyla seçilebilir ama ayıp olacaksa o seçimlere katılmaz. Etnospor’u görünce aklımıza bu başkanlık geldi.

Toplumda tabanı olmayan ve tavandan dayatılan hiçbir oluşum, kurum, kuruluş tutmaz.  Bunu bizden daha iyi biliyor olmanız lazım. Bilmiyorsanız söyleyenleri dinleyin sizi devamlı aldıkları ihaleler aşkına alkışlayanları değil. Üstelik yukarıda saydığımız birçok spor dalının federasyonu da var, yöre yöre yapılanı da.

Vallahi ayıp, billahi ayıp.

 

İZDİHAM