En iyi film Sarı Sıcak

İKSV eski yönetim kurulu başkanı ve İstanbul Film Festivali kurucularından Şakir Eczacıbaşı anısına verilen ve 11 ülkeden 13 filmin yarıştığı Uluslararası Altın Lale Ödülü’ne, Joao Pedro Rodrigues’in ‘Ornitolog’ filmi layık görüldü.

‘Jüri Özel Ödülü’nü ise yönetmen Carla Simon’un ’93 Yazı’ adlı filmi kazandı.

‘Sarı Sıcak’ ve ‘Tereddüt’e üçer ödül birden

Bu yıl Ulusal Altın Lale Yarışması’nda 12 film yarıştı. Yağmur ve Durul Taylan kardeşlerin jüri başkanlığını üstlendiği ve 150 bin liralık para ödülüyle desteklenen yarışmada, ‘En İyi Film Ödülü’Fikret Reyhan’ın ‘Sarı Sıcak’ filmine verildi.

Aynı film, Marton Miklauzic’e ‘En İyi Görüntü Yönetmeni’, Ömer Günüvar ve Fikret Reyhan’a ‘En İyi Kurgu’, Aytaç Uşun’a ise ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü kazandırdı.

Yeşim Ustaoğlu ‘Tereddüt’ filmiyle ‘En İyi Yönetmen’ödülüne layık görüldü. Yönetmen Jo Sol’un açıkladığı ödülü alan Ustaoğlu, ‘özgür ve sansürsüz günler için’ ödülünü aldığını söyledi.

Ecem Uzun

Oyuncu Ecem Uzun, Tereddüt filmindeki rolüyle ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü alırken, Antoni Komasa-Lazarkiewicz de aynı filmle ‘En İyi Özgün Müzik’ ödülünün sahibi oldu.

‘En İyi Kısa Film’ ödülü Filiz Işık Bulut’un ‘Zelal’ adlı filmine, ‘En İyi Belgesel’ ödülü Serdar Önal’ın yönettiği ‘Derdo Ana ve Ceviz Ağacı’na verildi.

Festival kapsamında 61 ülkeden 207 yönetmenin 186 uzun metrajlı ve 17 kısa filmi gösterildi.

 

 

 

 

İZDİHAM

 

 

 

 

 

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın