9 Mart 2016

Dünyanın Öyküsü 5. Sayı Çıktı

ile izdiham

Dünyanın Öyküsü’nün 5. sayısı çıktı. Bu sayısında tam 21 yeni öyküye yer veren dergide Adnan Binyazar’la yapılan söyleşinin yanı sıra çok sayıda kuramsal, eleştirel, analitik yazı yer alıyor.

Dünyanın Öyküsü’nde bu ay neler var?

Postmodern edebiyatın öncülerinden John Barth’ın “Ekho” öyküsünü, çevirmeni Hasine Şen’in çözümlemesi eşliğinde sunan dergide Suriye, Kıbrıs, Rusya, Bulgaristan, Yunanistan ve Amerika’dan 6 çeviri öykü var. Aralarında Adnan Özyalçıner, Sevgi Özel, Sibel K. Türkel, Sezer Ateş Ayvaz’ın da olduğu 15 öykücü de Türkçe öykünün yeni örnekleriyle dergide yer alıyor.

4 konuk tür: şiir, foto-öykü, roman ve deneme

Elif Sofya, şiiriyle; Kemal Gündüzalp, bir fotoğrafın anlattığı öyküyle; Hasan Özkılıç, yeni romanıyla; Giuseppe Goffredo, deneme yazısıyla edebiyatın diğer alanlarından sesleniyor.

Oriana Fallaci’ye İtalya’dan bir eleştiri

İtalyan şair-yazan Giuseppe Goffredo, “Batı Kendisinden Korkuyor” başlıklı yazısında İslam karşıtlığıyla bilinen İtalyan feminist kadın yazar, gazeteci ve siyasi gözlemci Oriana Fallaci’yi eleştiriyor.

Carlos Fuentes’in ardından

Dünyanın Öyküsü, geçtiğimiz Mayıs ayında 83 yaşında hayatını kaybeden Latin edebiyatının en güçlü kalemlerinden Carlos Fuentes’i unutmadı ve bu usta yazarı hayatı, eserleri, politik duruşu, ölümünün ardından hakkında yazılan yazı ve mesajlarla birlikte sayfalarına taşıdı.

80 öykücülüğünde kurgu sanatı

Ayşegül Tözeren, 80 kuşağı öykücülüğünün önde gelen yazarlarından örneklerle 12 Eylül Darbesi’nin ağır izlerini taşıyan, sansür kuşatması altındaki bir dönemin edebiyata yansımasını inceliyor.

Söyleşi: Adnan Binyazar

Ercan Y. Yılmaz’ın soruları yanıtlayan usta yazar Adnan Binyazar, nenesinin anlattığı masallarla adım attığı edebiyat dünyasındaki serüvenini, eserlerini, edebiyata, dile, hayata bakışını anlattı.

4 yazarın kaleminden 4 öykücü: Faruk Duman, Leyla Erbil, Aslı Erdoğan ve Memduh Şevket Esendal

M. Sadık Aslankara, Faruk Duman’ın son öykü kitabı “Sencer ile Yusufçuk”u; A. Ömer Türkeş, Leyla Erbil’in öykücülüğünü; Necip Tosun, Aslı Eroğan’ın öykülerini ve Mustafa Şerif Onaran, ölümünün 60. yılında Memduh Şevket Esendal’ı yazdı.

Dosya: Öykü (okuma) grupları

Dünyanın Öyküsü, yeni sayısında sayfalarını edebiyatın öykü (okuma) gruplarına açtı. Genel Yayın Yönetmeni Özcan Karabulut’un ifadesiyle edebiyatta kartları yeniden dağıtmaya aday bu gruplar neden bir araya geliyorlar, nasıl bir yöntem izliyorlar, neler yapıyorlar? Perşembe Grubu, Öykü Teknesi Grubu, Ankara Okur Girişimi, ODTÜ Mezunları Derneği Edebiyat Kulübü ve Sözcükevi’nden öykü sevdalıları yanıt verdi.

Bu ay başka neler var?

Adnan Binyazar, Emin Özdemir, Nursel Duruel, Faruk Duman, Anita Sezgener, Birsen Karaca, Semih Gümüş, Hasan Uygun ve Zeynep Sönmez yazılarıyla; Didem Görkay, Gökhan Yılmaz ile yaptığı masabaşı söyleşisiyle; Gül Durmaz, “Öykü Dergiciliği” köşesinde “1940 Harp Hikâyeleri” dergisiyle; Mine Söğüt “Nasıl Yazıyorlar” köşesiyle; Nemika Tuğcu, “Günyüzü Atölyesi” ile ve Tekgül Arı “Öykü Atölyesi” ile Dünyanın Öyküsü dergisinin 5. sayısında yerlerini alıyorlar.

 

İzdiham