Dünyanın En Gerçekçi Ressamı: Iman Maleki

Iman Maleki, 1976 Tahran doğumlu İranlı ressam. Onu farklı kılan fotoğraf tadında resimler çizmesidir. Fırçasının vermiş olduğu detaylar muhteşemdir. Fotorealizm, yani ”hipergerçekçilik” olarak adlandırılan sanat akımının tanımıdır.

Hocası, yine İranlı bir ressam olan Morteza Katouzian’ dır. Yeteneği 15 yaşında keşfedilen ressamın, gerçeğe çok yakın resimleri, bir fotoğraf karesini andırmaktadır. Iman Maleki için fotoğrafik hafızalı ressam desek yanlış olmaz. 

Iman Maleki, eserlerinde mutlaka bir model kullanıyordur, ama önemli olan hayalinde o modeli nasıl resmetmesi ile ilgili. Yani poz veren bir resim ile karşılaşmazsınız. Hep bir ”O An” dır. Hayal etmek kusursuzdur, hayali resmetmek de kusursuz bir yetenek. 

Iman Maleki eserlerine bakarken, kendinizi  ‘’Evet gerçek bir fotoğraf olsa, böyle olurdu’’ diyerek, detaylar içinde bulacaksınız.

Sanat Portalı — İman Maleki 1976 Tahran dogumlu, Iranli ressam...
tennūrī on Twitter: "İranlı ressam İmam Maleki'den birkaç muhteşem ...

İZDİHAM

İzdiham'ın 47. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.

Büyük bir heyecanla beklediğimiz yeni sayıda ”Yaşar Ercan, Gündüz Vassaf, Gökhan Özcan, Yankı Yazgan, Ali Ayçil, Elif Aşiran, Dilek Kartal, Bülent Parlak, Turan Karataş, Seda Nur Bilici, Ahmet Aslan, Sulhi Ceylan, Sümeyye Dursun, Rümeysa Kocaman, Abdullah Harmancı, Hüseyin Hakan, Cüneyt Gönen, Yasin Kara, Ahmet Enis Gürcan, Akın Akaoy, Onur Bayrak, Bekir Şamil Potur, Enes Aras, Mustafa Toprak, Faruk Sarıkavak, Tuğba Karademir, Halil Ecer, Vedat Milör” gibi isimlerin metinlerine yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın