20 Kasım 2019

‘Doğunun Picassosu’ Yeni Sergisini İstanbul’da Açıyor

ile izdiham

Doğunun Picassosu olarak anılan, eserlerinde fırça yerine çivi kullanan Vanlı Ressam Haydar Ekinek, ‘kırmızı çorap’ temalı sergisiyle bir dönem yaşadığı Mercan Yokuşu ruhuna selam gönderiyor

Çocukluğunda imkansızlıklar nedeniyle resimlerinde fırça yerine çivi, boya yerine de tandır isi kullanarak yeteneğini geliştiren, şimdiye kadar birçok sergi açan Vanlı Ressam Haydar Ekinek’in ‘Mercan Yokuşu’nda Kırmızı Çorap’ sergisi, 23 Kasım’da Tan Evi Kültür Avlusu ‘Avluartspace’de sanatseverlerle buluşacak.

Londra’dan Dubai’ye yurt içinde ve yurt dışında 20’nin üzerinde kişisel sergiye imza atan, eserlerinde fırça yerine çivi kullanarak kendine has tarzını ortaya koyan Ekinek’in ‘kırmızı çorap’ temasıyla hazırladığı yeni sergisi, sanatçının bir dönem resim çalışmalarını yürüttüğü Mercan Yokuşu ruhuna gönderme yapıyor.

Birçok koleksiyonda eseri bulunan ve ‘Doğu’nun Picassosu’ olarak anılan Ekinek’in yeni sergisinde yer alan eserlerindeki her bir figür günümüzün çelişkiler ve kaoslarla örülü insanını tekdüzeliğe karşı koymaya davet ediyor.

Sergi 23 Kasım saat 16.00’da Sirkeci’deki eski Tan Gazetesi binasında birçok önemli ismin katılımıyla Tan Evi Kültür Avlusu ‘Avluartspace’de açılacak.

Haydar Ekinek kimdir?

1967 yılında Van Çomaklı köyünde doğdu. İlk ve orta öğrenimini iskele yatılı bölge okulunda, lise öğrenimini ise Van Endüstri Meslek Lisesinde tamamladı. İlk zamanlarda hobi olarak hayatında yer edinen resim daha sonra da belirli bir rol oynamaya başladı. Sıra dışı çizgisi ile bilinen ressam, sürekli kendisini yenileyerek hem kendisini geliştirdi hem de meslektaşları arasında başarı grafiğini devamlı yükseltti. Dünyada ve Türkiye’de bir ilke imza atarak çivileri de fırça gibi kullanarak eşsiz ve farklı tabloları ortaya çıkaran ressam özellikle bu alanda Türkiye’de çeşitli zamanlarda açtığı sergilerle de adından sık sık söz ettirdi. Sanatçının en büyük özelliği de doğduğu topraklardan kopmaması ve sanatın evrensel dilini hemşeri ve dünya insanlarıyla paylaşmasıdır.

İZDİHAM