Dergah Dergisi’nin 353. Sayısı Çıktı

Bu sayımızda İsmail Kara’nın TDV İslam Ansiklopedisi hakkında tutuğu günlükleri yayınlıyoruz. Ansiklopedinin ikinci edisyonu için hazırlıkların yapıldığı şu günlerde Kara’nın, ‘dini – ilmi – fikri’ meselelerde ‘Yeni Selefi’ bakışın ansiklopediye damga vurduğu yönündeki eleştirilerinin tartışılması gerekiyor.

Taner SarıtaşAleyna YıldırımFatma ÖzkayaMehmet Aycıİbrahim YolalanSelma Yıldırım KıldanM. Sadi KarademirMerve Başkaya veMehmet Önder Karakaş Temmuz ayının şairleri.

İbrahim Gökburun ve Fatih Çodur ‘derkenar’ sütunlarında yazdı.

Emine A. KazanMerve CanMihriban Aydın ve Müge Oskay bu sayımıza hikâyeleri ile katkıda bulunan isimler.

Mustafa Özel, Werner Sombart’ın ‘Burjuva’sından hareketle eski ve yeni kapitalisti karşılaştırıyor.

Ali Ayçil, kısa tatilde tutuğu günlüğü paylaşıyor okuyucularla.

Betül Yeşil Çelik, bir masal kitabı olan ‘Eksik Parça’dan yola çıkarak bir deneme kaleme aldı.

Necip Tosun, Honoré de Balzac’ın eserlerine ayna tutu.

Temmuz ayının ‘Orta Sayfa’ söyleşisini Şerif Eskin ile gerçekleştirdik. Merve Uygun’un hazırladığı söyleşide Eskin, edebiyat – felsefe ilişkisine dair kıymetli bilgiler veriyor.

Münire Daniş, yönetmen Mike Nichols’ın‘Wit’ filmini yazdı.

Çeviri sayfamızda David Barnett imzalı bir metin var: ‘Hiç bir zaman okuyamayacağımız çok satanlar.’ Merve Yalçın tercüme etti.

Ahmet Duran Arslan, Cahit Sıtkı Tarancı şiirindeki yaşam-ölüm temasına odaklandı.

Cihan Okuyucu, Esin Çelebi’nin hatıratı ‘Evet Aşk Güzel Şeydir’i tanıttı.

Ergün Yıldırım, bir zamanların efsane arabası Murat 124’ün sosyolojisini yaptı.

Yakup Öztürk, Nevsal-i Milli’den yeni bir bölümü daha hazırladı. Abdullah Cevdet’in kaleminden bir Rıza Tevfik portresi.

Mustafa Sarı, bir yörük kadını olan babaannesinin sözcüklerini paylaşmaya devam ediyor.

Arka kapağımızda Mustafa Kutlu’nun ‘Kasabaya ne oldu?’ başlıklı denemesi var.

İZDİHAM

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın