Dergâh Dergisi’nin 351. Sayısı Çıktı

Tanıtım Bülteninden;

Ramazan ayına girmiş bulunuyoruz. Bu sayımızda Salih Erol’ un hazırladığı, Peyami Safa’nın 1920 yılının Mayıs’ında Tercüman-ı Hakikat gazetesinde yayımlanan bir ramazan yazısını ve Mustafa Kara’ nın İstanbul İmam Hatip Okulu’na ve ramazana dair hatırlarını yayımlıyoruz. Oruçlu günlerin ülkemize, İslâm dünyasına ve bütün insanlığa huzur getirmesini diliyoruz.

Hayriye Ünal, Cevdet Karal, Fatma Şengil Süzer, Zeynep Arkan, Mehmet Aycı, Yavuz Altınışık, Mustafa Türkan, Alpaslan Durmuş ve Hüseyin Enes Ünal Mayıs ayının şairleri.

Arzu Özdemir ve Ömer Özcan ‘derkenar’ sütunlarında yazdı.

Fatma Nur Yılmaz, Ersin Yılmaz, Evren Uzar ve Edanur Gürer bu sayımızın hikâyecileri.

Mustafa Özel, küresel ekonomiyi bu kez de Don DeLillo’nun ”Kozmopolis”i üzerinden masaya yatırıyor.

Ali Ayçil, yazısında Ömer Seyfettin’in Forsa’sı ile Odysseus destanı arasındaki benzerliğe dikkat çekiyor. Çeviri sayfalarımızda Lulah Ellender’ın yazar kıskançlığını sorgulayan bir metnini bulacaksınız. Merve Yalçın çevirdi.

Turan Karataş, günümüz edebiyat ortamına dair kanaatlerini kaleme aldı.

Mayıs ayının ‘Orta Sayfa’ söyleşisini Emine Batar ile yaptık. Merve Kambur’un gerçekleştirdiği söyleşide Batar, edebiyat anlayışına dair ipuçları veriyor.

Münire Daniş, Gaston Durpat – Mariano Cohn ikilisinin yönettiği ‘El Ciudadano Ilustre – Saygın Vatandaş’ filmi hakkında yazdı.

Sinem Torun, Nurdan Gürbilek’in yazı serüveninde ‘deneme’ türü ile kurduğu ilişkiye odaklandı.

Mustafa Kök’ün, Dolunay dergisi ve şair Bahaeddin Karakoç’a dair anılarının ikinci ve son bölümünü yayımlıyoruz.

Arka kapağımızda Mustafa Kutlu’nun ‘Solgun Bir Gül Oluyor Dokununca’ başlıklı denemesi var.
Haziran sayımızda buluşmak üzere.

İZDİHAM

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın