1 Temmuz 2016

Dergâh Dergisi’nin 317. sayısı çıktı

ile izdiham

Dergâh’ın Temmuz sayısında, iki ay önce kaybettiğimiz önemli edebiyat tarihçilerimizden Ömer Faruk Akün üzerine, öğrencilerinden Prof. Dr. Abdullah Uçman tarafından bir yazı kaleme alınmış. Yazıda Akün hocanın farklı cepheleri anlatılıyor.

Zeynep Arkan, Sümeyye Özdemir, M. Sadi Karademir, Davut Güner, Süleyman Unutmaz, Mehmet Sümer, Ahmet Sarı, Mehmet Akif Öztürk, Mehmet Şahinkoç, Ahmet Ardıç, Murat Altın ve Cengizhan Genç Temmuz – 317. sayının şairleri. 

Yunus Pustu ve Selim Somuncu ‘derkenar’ sütunlarında yazmış. 

Elif Hümeyra Aydın ve Eda Tezcan Temmuz sayısına hikâyeleri ile katkıda bulunmuş. 

Atakan Yavuz, boksör Muhammet Ali’nin çok az bilinen bir yönüne, şairliğine değinmiş.

Fatih Çodur, Ayşegül Genç’in romanı ‘Kuğu Boynu’nu; Necip Tosun ise Zeynep Hicret’in hikâye kitabı ‘Çolak Hattat’ı değerlendirmiş.

 Derginin temmuz ayındaki ‘Orta Sayfa’ konuğu Beşir Ayvazoğlu. Ayvazoğlu ile, yayına hazırladığı Tanpınar’ın ‘Beş Şehir’inin tahkikli ve resimlendirilmiş baskısının hemen ardından güzel bir sohbet yapılmış.

Fatma Barbarosoğlu, son sayıda, seçtiği resimden ilham alarak soruyor: Bir isyancının fotoğrafını aile albümüne dahil eder miydiniz?

Mehmet Fatih Uzun, Kaygusuz Abdal’ın ‘Gülistan’ isimli eserini bir yazıyla gündeme taşımış.

Dergâh başka ülkelerin edebiyatçılarını, o ülkeden bir kaleme yazdırmaya devam ediyor. Lale Qasımova, Azeri yazar Anar’ı Dergâh için kaleme almış.

Mehmet İhsan, Mahmut Makal’ın kitabı Memleketin Sahipleri’nden yola çıkarak, modernleşme serüvenimizi irdelemiş.

Yakup Öztürk, Nevsâl-i Milli’den günümüz alfabesine aktardığı bölümlerle, dergiye katkı vermeyi sürdürüyor. Bu sayıda Mehmed Rauf’un, Hâlid Ziya Bey’i anlattığı metne yer verilmiş.

Arka kapakta ise Mustafa Kutlu’nun ‘Lunapark’ adlı kısa hikâyesi var.

Dergâh’ın Temmuz – 317. Sayısı, yaz rehavetine kapılmadan hazırlanmış içeriği ile, adeta okurlarını da yaz rehavetine kapılmamaya çağırıyor.

İZDİHAM