Dergah Dergisi’nin 314. sayısı çıktı

Dergah’ın 2016 Şubat sayısında Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Mahpeyker Hanım Sultan’a yazdığı mektubu yayınlamıştı. Mektupta adı geçen Saffet Tanman Hanım’ın oğlu Mehmet Baha Tanman, Dergah’a gönderdiği bir mektupla hem meseleyi aydınlatıyor hem de tartışmaya son noktayı koyuyor.

Yine bu sayıda Kemal Tahir’in terekesinden iki belge yayınlanıyor. Tahir’in, Devlet Ana’nın arka kapağı için yazdığı yazı ve yine aynı roman için düşündüğü isimlerden birinin kapak eskizi.

Bu sayının şairleri Atakan Yavuz, Taner Sarıtaş, Ali Ayçil, Ahmet İlhan Sancak, Selma Yıldırım Kıldan, Davut Güner, M. Sadi Karademir, Sümeyye Özdemir, Mehmet Şahinkoç, Zümrüt Karabudak, Murat Altın ve Cafer Keklikçi.

Atakan Yavuz ve Mustafa Melih Erdoğan ‘derkenar’ sütunlarında yazdı.

Nisan sayısının hikâyecileri Sinem Torun, Elif Hümeyra Aydın ve Ömer Eski.

Necip Tosun, Cemal Şakar’ın son kitabı ‘Kara’ya ayna tuttu. Zeynep Arkan, Behçet Necatigil şiiri hakkında bir yazı kaleme aldı. Arkan’ın, Necatigil’in ‘ev’leriyle ilgili yorumu kayda değer.

Çeviri sayfamızda Damien Walter’ın kısa bir metni var: ‘Yüksek edebiyat fantastik edebiyata karşı.’ İtalyan gazeteci ve akademisyen Giuseppe Didonna, Dergâh Dergisi için “bir İtalyan’ın gözünden Umberto Eco”yu kaleme aldı.

Fatma Barbarosoğlu, bir fotoğrafın altına ‘hikâyeci gözün notları’nı düşüyor.

Hayrettin Orhanoğlu, Cevdet Karal şiirinin bütüncül bir resmini okurlarımızla paylaşıyor.

‘Orta Sayfa’ sohbetimizin bu ayki konuğu mimarlık tarihçisi Uğur Tanyeli. Tanyeli, tarihe, kente ve mimariye bakışımızı sorguluyor. Söyleşide Tanyeli, Turgut Cansever hakkındaki görüşlerini de paylaşıyor.

Alâattin Karaca, Orhan Pamuk’un çok tartışılan son romanı ‘Kırmızı Saçlı Kadın’ üzerine geniş bir değerlendirme yaptı. Zeki Demirkubuz son filmi Bulantı’da neden başarısız oldu? Muhammed Safa, bu sorunun cevabını arıyor.

Hasan Yüksel, hocası Aydın Taneri’yle ilgili hatıralarını kaleme aldı. İsmail Kara, Orhan Okay’ın ‘Nurettin Topçu’nun Mektupları’ kitabı hakkında yazdı. Rıza Tevfik’in, Nevsâl-i Milli’de İhsan Raif Hanım’ı anlattığı metni, Yakup Öztürk sayfalarımıza taşıdı. Arka kapağımızda Mustafa Kutlu’nun ‘Ses’ adlı kısa hikâyesi var.

 

 

 

İZDİHAM

 

 

 

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın