Çöplerden kütüphane yaptılar

Kocaeli’de kitap okumaya aşık gençlerden oluşan bir grup arkadaş, pazardan topladıkları kasa, çöplerden topladıkları bavullar ve fabrikalardan topladıkları kabloları bir araya getirerek kütüphane oluşturdu. Arkadaşların ‘Genç Dönüşüm Kütüphanesi’ adını verdiği mekanda, gençler istedikleri gibi kitap okuyabiliyor veya sohbet edebiliyor. ‘Geri dönüşümden genç dönüşüme’ sloganıyla yola çıkan gençler ilgi görüyor.

Kitap okuma meraklısı arkadaşlardan oluşan bir grup genç, Kocaeli’de çeşitli yerlerden topladıkları çöpe atılacak eşyaları bir araya getirerek kütüphane oluşturdular. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Kocaeli Uluslararası Gençlik Merkezi içerisinde faaliyete geçirilen kütüphanede çöpe atılmış bavullardan yapılmış koltuklarda sebze kasalarına dizilmiş kitaplardan birini okumak ya da eski araba lastiklerinden yapılmış oturaklar ile fabrikaların kullandıktan sonra çöpe attığı büyük kablo makaralarından yapılmış masalar üzerinde ders çalışmak mümkün. Arkadaşların Genç Dönüşüm Kütüphanesi adını verdiği mekanda, gençler istedikleri gibi kitap okuyabiliyor veya sohbet edebiliyor.

Geri dönüşümden genç dönüşüme
Genç Dönüşüm Kütüphanesi’nin mimarlarından biri olan Emine Öztürk, “Genç Dönüşüm Kütüphanesi, geri dönüşüm fikrinden oluşan bir kütüphane. ‘Geri dönüşümden, genç dönüşüme’ diyoruz biz bu kütüphane için. İlk başlangıç noktası buydu. 3 kişilik bir arkadaş grubunun çay muhabbeti esnasında bunu nasıl yapabiliriz diye düşündük. En sonunda ‘Neden geri dönüşüm malzemelerini kullanmayalım?’ fikri ortaya çıktı. Sonrasında bizimle bu fikri paylaşan ve ilgili 12 arkadaş daha bulup 15 kişi olarak yola devam ettik. ‘Akıl akıldan üstündür’ sözünü doğrulayan bir şekilde bir konsept yoktu aklımızda. Her defasında yeni bir fikir geldi. Mesela tekerleklerden, eski araba lastiklerinden oturak yaptık. Onu şu renge boyayalım, bunu bu köşeye koyalım gibi, herkes bir fikir verdikçe bu konsept çıktı ortaya ve sonuç olarak bu kütüphane oluştu” dedi.

Kitap sayısını arttırmaya çalışıyorlar

Kütüphanelerindeki kitap sayısının yeterli olmadığını söyleyen Öztürk, “Kitaplarla ilgili biraz sıkıntımız var. Çünkü kitaplarımız şu anda gençlik merkezimizde olan kitaplar. Çok az bağış aldık. O konuda sadece görsel olarak hitap etsin istemiyoruz. Gençlerin gerçekten buraya gelerek onlara değer katabilecek kitapları okumasını istiyoruz. O konuyla ilgili de kampanyalar yapıyoruz. Afişler hazırladık. Bu afişleri etrafımıza dağıtmaya çalışıyoruz. Yine sosyal medya üzerinden insanlara duyurular yapmaya çalışıyoruz ve bu yollarla olabildiğince çok kitap toplamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Etkinlikler de düzenlenecek

Çöpe atılan eşyaların geri dönüşümü ile oluşturdukları kütüphanenin gençlere her yönden hitap etmesini istediklerini belirten Öztürk, “İlk söyleşimizi yerel bir şair olan Yavuz Altunışık ile gerçekleştirdik. Böyle söyleşiler ve kitap okuma etkinlikleri yapmayı düşünüyoruz. Buranın normal kütüphaneden farkının bu olmasını istiyoruz. Biraz daha salaş bir ortam olduğu için gençler aynı zamanda hem kitap okusun hem de sohbet, muhabbet etmek için buraya gelebilsin diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Pazardan kasa topladılar

Oluşturdukları kütüphanede bulunan eşyaları da ekip olarak çeşitli yerlerden topladıklarını anlatan Öztürk, “Kasalarımızı, buradaki Perşembe Pazarı’na giderek oradan topladık. Araba lastiklerini, ilerideki lastikçi bir abinin dükkanına giderek ondan aldık. Aslında kullanılamaz durumda olan, onun yakacağı lastikleri aldık oradan. Eski ahşap makaralarımız var. Onları da üniversitenin etrafında öğrenciler bulmuş, bize söylediler onları da oradan alıp getirdik. Paletler yine aynı şekilde eski, kullanılmayan kasetler. Eski teyp kasetleri var, soda şişeleri, ayran şişeleri var. Küçük makaralar var mesela onları da raf şekline getirdik. Eski bir televizyonumuz var. İçini boşaltıp raf şekline getirdik. Hem bunun sosyal mesaj da içermesini istedik” ifadelerini kullandı.

İletişim:  Mustafa Çalışkan – 0 553 553 65 52
İZDİHAM

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın