Bûtimar, Sonbahar 2017 Tarihli Sayısıyla Sizlere Merhaba Diyor

Bu sayının hikâyecileri; Müştehir Karakaya, Aysun Bahar Asar, Ayşe Sena Er, Mustafa Bostan, Yusuf Can Çakır.

Mustafa Özçelik ise bu sayıda “Şair ve Hayal” isimli denemesiyle yer alıyor.

İnceleme bölümünde Furkan Türkmen “İradenin Davası ve Nurettin Topçu” isimli yazısıyla,  Şeyma Subaşı, “Yeryüzüne Dağılan” Kitabı Bağlamında ve Gelenek Ekseninde Ali Emre Şiiri isimli yazısıyla sizlerle.

Bu sayının şairleri: Zeki Altın, Meryem Çatal, Erhan Çamurcu, Yunus Karadağ, Oğuz Karasu, Mustafa Uçurum, Tuğba Çelikkaya Şeker, Bülend Tokgöz, Davut Güner, İrem Ahıskalı, Bilal Seyithanoğlu, Mustafa Işık .

Muhammed Çelik ise Huşeng İbtihac’ın Hüzünlü Bahar isimli şiirini çeviriyor.

Şiirlerin Hikayesi’nde “Eve Dönenler” şiiriyle Enes Talha Tüfekçi’yi görüyoruz.

“Okuma Parçası” Cemil Kavukçu’nun Dört Duvar Beş Pencere isimli kitabından yapılan alıntıyla kuruluyor.

Bu sayının söyleşisi Emine Batar ile son kitabı Islıkla Çağrılan hakkında yapılıyor. Emine Batar şöyle söylüyor son kitabı hakkında: Islıkla Çağrılan’da yapmak istediğim; edebiyat paydası altında, türler arasında estetik geçiş sağlamaktır.”

“Fragman”da ise Erdem Yayınları’ndan çıkacak olan ve çevirisi Zeynep Özel’e ait  İran Öykü Antolojisi’nden Simin Danişver’in bir hikayesi var: “Kime Selam Vereyim?”

“Kültür-Sanat”ta Betül Ünlü Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi’nde Cahit Zarifoğlu hakkında düzenlenen etkinlikten notlarını aktarıyor.

“Yedinci Sanat” bölümünde İhsan Kabil sinemanın doğasına değiniyor.

“Veda Edenler”de Hamit Kardaş, “Hep Erken mi Gider İyi İnsanlar?” isimli yazısıyla merhum Akif Emre’den bahsediyor.

“Yeni Kitaplar”da Suavi Kemal Yazgıç, Akif Hasan Kaya’nın Bu Bir Aşk Hikayesi Değildir isimli kitabına, Vasfettin Yağız ise Elif Nuray’ın O Korkunç Maharet isimli kitabına değiniyor.

İletişim: butimardergi@gmail.com

 

 

 

İZDİHAM

 

 

 

 

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın