Bülent Parlak’ın İkinci Şiir Kitabı Ricakeş Çıktı

“Bir aşkta iki ceset olmaz”  / Ricakeş

Şair Bülent Parlak’ın ikinci şiir kitabı Ricakeş İzdiham Yayınları’ndan çıktı. “Keşke çıkmaz olaydı. İnsana şiir yazdıran ne varsa bende var” diyor Bülent Parlak.

Sevgili Huzursuzluğum ve Yalnızlığın İcadı (1984) kitaplarından sonra Ricakeş ile üçüncü kitabını yayınlayan Parlak’ın bu kitabında 20 şiir var.

Ricakeş,  Cambaz adlı kısa bir konuşma ile başlıyor.

“… yaşamak iyi gelmiyor hiçbir sancımıza / söyleyin / sarsıcı bir sırrı öğrenince  / övünerek başkalarına anlatan halk bizim neyimiz olur” dediği şiirinin adı Sabah Kalkınca İntihar Etmeyi Unutacak Kadar Dalgın aynı zamanda Ricakeş’te yer alan ilk şiir.

Anne Abartma Ölümü, Arada Çık Gel şiiriyle devam eden Ricakeş, Sevgili Huzursuzluğum’dan sonra Bülent Parlak’ın 5 yıl içinde  yazdığı şiirlerden oluşuyor.

Boşnak şair Risto Trifkoviç’i ve O’nun Sırplar tarafından işkence gördüğü Goli Otok kampını şiirine konu ettiği şiirin adı Tufanım Var, İkizim Yok. Bu şiirinde şöyle diyor Bülent Parlak: “bir gün pişman olmak için sıraya gireceğiz /  işte o gün /  başımdan hiçbir şey geçmemiş günlerin hatıra diye / kabul edilmesini isterken Risto Trifkoviç’ten / anlatsam / yarısında izin alıp gideceğiniz bir hikayedir burası / burası / dünya bizi nasıl kırdıysa öyle de gönlümüzü almamayı bildiği / yerdir”

Bülent Parlak’ın Ricakeş’indeki şiirlerde yer alan sorular dikkat çekici. “.. o maarif ki / peygamber gönderilmeyen bir kavme hayran mı olacağım, / düşman mı /söylemiyor” ya da “bağışlanmamak neden sadece insana mahsustur” soruları şiirlerde göze çarpan bölümlerden.

Arjantin 1453 şiirinde İstanbul’u değil de keşke Arjantin’i fethetseydi diyen Bülent Parlak’ın Evet, İskân şiirinde ise İsmet Özel’e cevap veriyor. Diyor ki “evet, isyan diyerek / hangi cesaretle başlatmıştın devrimi”

Ricakeş, tüm D&R’larda satışa sunuldu. Ayrıca kitapyurdu.com‘da satılmakta.

İZDİHAM

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın