19 Nisan 2020

Bir Şehrin Deliliğini Sopasında Taşıyan Adam “Mercedes Kadir”

ile izdiham

Yaşadığınız şehrin en meşhur insanı kimdir? 

Eğer cevabınız şehrinizde yetişmiş sanatçı veya siyasetçi isimleri ile başlıyorsa, Cumhurbaşkanı ve birçok sanatçı yetiştirmiş bir şehir olan Malatya’da yaşayan birinin bu soruya verdiği cevap sizi şaşırtacaktır.

– Mercedes Kadir, Gümüş Kadir, bizim Kadir.

Asıl adı Fatih Kaydı. Malatya’nın Tecde Mahallesinde yaşıyor. Kendisi, Neco olarak tanınan abisi ve ablası Sema, doğuştan gelen rahatsızlıklarından dolayı ruh sağlıklarını kaybetmiş. Ailesinin maddi sıkıntılarından dolayı mahallenin destekleri ile geçinmişler. On yaşından beri içinde yer edinen araba sevdasını bacaklarının arasında tutup eli ile çektiği kalın bir kavak ağacından sopası ile gideriyor. Kendisi büyüyüp güçlendikçe elindeki arabası da daha büyük ve ağır bir sopa ile değişiyor. Günün ilk ışıklarıyla başlayan yolculuğu akşam hava kararana kadar sürüyor, şehrin her köşesini Mercedes logosu taşıyan uzun sırığı ile turluyor. Geçtiği yerdeki esnaf ve insanları ağzı ile yaptığı korna sesi ile selamlamayı da hiç unutmuyor.

Zamanla Mercedes Kadir’i tanıyan Malatya halkı da bu serüvene ortak oluyor. Park yerlerinde aracını rahat park etmesi için özel bölümler ayrılıyor, sanayi ustaları tarafından Mercedes’i özenle süslenip araç ekipmanları yerleştiriliyor, araba yıkamacıları Mercedes’ini özenle yıkayıp teslim ediyor. Öyle ki şehrin trafik polisleri bile Mercedes Kadir’e trafikteki normal bir araç kullanıcısı gibi muamele ediyor, çevirmelere giriyor, halkın kendisi için hazırladığı ehliyet ve ruhsatını gösteriyor, zamanı geldiğinde aracını muayeneye götürüyor. Bütün şehir Mercedes Kadirin dünyasında misafir olarak değil ev sahibi olarak yer alıyor adeta. 

Malatya’nın yerel gazetelerinde trafikte yaşadığı olaylarla sık sık yer alan Mercedes Kadiri bütün şehir ilgi ile takip ediyor. Aracını park ederken başka bir araca çarpmasını haber yapan yerel bir gazete şu ifadelere yer veriyor:

Önceki gün saat 15.30 sıralarında Milli Egemenlik Caddesi’nde park yapmak için kaldırıma yanaşan Mercedes Kadir, dikiz aynasının çok yukarıda imal edilmesi nedeniyle çarptığı aracı görmediğini belirtti. Olay yerine gelen trafik ekibinin Kadir ile çarptığı aracın sahibi Salih D.’nin arasını bulup; “herkes kendi hasarını ödesin,” diyerek olayı kapattığı belirtildi.

Hazırcevaplığı ve esprili yapısı ile Mercedes Kadir Malatya halkının gönlünde önemli bir yer ediniyor. Onu görenler onunla sohbet etmek, onu ve kendilerini mutlu edecek sözler söylemek için çabalıyor. O da özellikle çocukların taşıdığı sopasının arkasına oturmasına izin verip gezintiye çıkartıyor. Sanayi ustaları ara sıra arabasında yapmacık bir arıza tespit edip tamir için el koyuyor, birkaç gün süren tamirden sonra kendisine teslim ediyorlar. Bazen gece yarısı kendi park yerine arabasını parkeden kişinin kapısını çalar ve arabasını oradan kaldırmasını ister, ev sahibi hiç sorun çıkarmadan arabasını oradan kaldırıp özür diledikten sonra evine girer. Bir şehrin Mercedes Kadir’i bu kadar benimsemesini gören insanlar onun dünyası ile beraber mutluluğuna da ortak oluyorlar.

Geçtiğimiz yıl evinde bulunan elektrik sigortasından kaynaklı talihsiz bir yangında eşyalarını kaybeden aileye bütün şehir kucak açıp ihtiyaçlarını gidermişler. Mercedes Kadir gibi birçok özel insana sahip olan bu şehir sahip oldukları bu özel insanlara özenle hazırlanmış takvimler tasarlayıp fotoğraflarını ev ve iş duvarlarına taşıyorlar.

Kim bilir belki bu şehre yolunuz düştüğünde siz de Mercedes Kadir’in selamlaması ile karşılaşır, beraber, servet değerindeki makam araçlarında bile tadamayacağınız konforda bir yolculuğa çıkarsınız.

Enes Aras, İzdiham 37

İZDİHAM