Bill Brandt Hakkında

Annesi Alman, babası İngiliz bir fotoğrafçı Bill Brandt.

Alman bir anneyle İngiliz bir babanın oğlu olarak 1904 yılında Hamburg –Almanya’da doğmuştur. Birinci dünya savaşı sırasında büyüyen Brandt, tüberküloz hastalığı nedeniyle İsviçre’nin Davos kentindeki bir senatoryumda uzun süre kalmıştır. Bu sırada fotoğraf yeteneğini geliştirmiştir.

1929 yılında ise Paris’e taşınmış ve burada sürrealist sanatçı Man Ray’in asistanlığını yapmıştır. Man Ray’in stüdyosunda 3 ay çalışan Brandt, bunu izleyen 2 yıl boyunca da onu görmeye devam etmiştir. Bu deneyimin ardından Man Ray ve çevresindekilerin sürrealist işlerinden oldukça etkilenmiştir.

 

Brandt miner

1931 yılında Londra’ya taşınan Brandt burada İngiliz toplumunu, özellikle ingiliz aristokrasisini fotoğraflamaya başlamıştır. İngiltere’de bu tarihlerde bu tür bir röportaj alışılmışın dışında bir tarzdır.

Brandt tube

Bu çalışmasını 1936’da “English at home” ve 1938’de “A Night in London” kitaplarıyla yayınlamıştır. Sürrealizm hareketinin zirvede olduğu bir dönemde, Brandt’ın çalışmalarında Man Ray’in ve bu akıma dahil olan diğer sanatçıların etkisi görülmektedir.

 

Brandt aynı zamanda Harper’s Bazaar, Lilliput, Picture Post ve The Bystander dergilerine de düzenli olarak fotoğraf çekmiştir.

avaşından sonra röportajdan uzaklaşmıştır ve dolayısıyla çalışmalarında dışavurumculuk ve sürrealizm kuvvetlenmiştir. Brandt bu dönemde portre, manzara ve nü fotoğrafa yönelmiştir.

Fotoğrafın hala yeni bir araç olduğunu ve herşeyin denenmesi gerektiğini söyleyen Brandt’ın işleri onu 20. YY’da İngiltere’nin en etkili fotoğrafçısı yapmıştır.

Birçok fotoğrafı toplumsal bir tanım niteliği taşırken, manzara ve nü fotoğrafları da deformasyon efektleri ve açılarıyla dinamik, yoğun ve güçlüdür.

 

 

İzdiham

 

 

İzdiham'ın 44. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın