Berat Karataş, Kısa Animasyon Sineması’nı Sevdirecek 10 Öneri

Kısa film, amatör işi olarak görülmüştür, birçok kişi tarafından. Hayatını kısa film çekerek tamamlayan sinemacıların sayısı bir elin parmağını geçmez. Her sinemacı uzun metraj yapmanın derdine düşer. Hâlbuki kısa film, anlatılacak hikâyeyi daha da süzme, yoğunlaştırma işidir. Bu nedenle zordur.

Bir de animasyon filmler var. Yine birçok kişinin, sadece çocuklar için yapıldığını düşündüğü. Fakat animasyon, bana kalırsa, hikâye anlatmanın farklı bir yolu sadece. Daha çok emek isteyen bir iş. Maalesef ülkemizde kaliteli örneklerini bulmak hayli zor.

Ben de siz değerli okurlara, bu iki türün bir arada kullanılmasıyla ortaya çıkan, güzel on yapım seçtim. İyi seyirler.

 

The Old Man And The Sea (İhtiyar Adam Ve Deniz) – 1999

Yönetmen: Aleksandr Petrov

Ernest Hemingway’in “Old man and the sea” romanından uyarlanan film, cam üstüne yağlı boya tekniğiyle 29000 kareden oluşmaktadır. Biri 2000 yılı “animasyon dalında en iyi kısa film” Oscar’ı olmak üzere 11 ödül almıştır.

 

Kiwi! – 2006

Yönetmen: Dony Permedi

Kanadı olmayan bir kuşun hayallerini anlatan film, Youtube’da 2006 yılının en sevilen videosu ödülünü aldı.

 

 

Presto – 2008

Yönetmen: Doug Sweetland

Muhteşem Presto ve tavşanı Alec, 1900lü yılların başında sahne şovları ile insanları hayran bırakan ikilidir. Fakat yıldız büyücünün egosu ve ihmalkârlığı sebebiyle tavşan Alec, zekice intikam alır.

 

Vincent – 1982

Yönetmen: Tim Burton

Tim Burton’ın ilk filmi olma özelliğini taşıyan yapım, 7 yaşındaki bir çocuğun kendini Edgar Allen Poe kitaplarının değişmez kahramanı Vincent Price’la özdeşleştirmesini ve hayali ”karanlık dünyasında” yaşadıklarını anlatılıyor.

 

Partly Cloudy (Parçalı Bulutlu) – 2009

                                                                  Yönetmen: Peter Sohn        

Bu kısa animasyonda ise, Gus adında bir bulutun, Peck adında bir leylek ve bebekler arasındaki trajikomik ilişkisi anlatılıyor.

 

Alarm – 2009

Yönetmen: Moo-Hyun Jang

Yeni dünya düzeninde, uyanmakta zorlanan bir adamın saat ve alarmlarla olan ilişkisi komik bir dille anlatılıyor. Herkesin içinde bir alarmı vardır!

 

Geri’s Game (Geri’nin Oyunu) – 1997

 

Yönetmen: Jan Pinkava

Bomboş bir parkta, kendi kendine satranç oynayan bir yaşlı adamın hikâyesi. İnsan kendine kaybedebilir mi?

1998 yılında En İyi Animasyon ödülü ile beraber 7 festivalden daha ödülle döndü. Filmdeki Geri karakteri, daha sonra Toy Story 2’de oyuncak tamir eden yaşlı amca rolüyle filme konuk oyuncu olarak katılmıştır.

 

Paperman – 2012

Yönetmen: John Kahrs

Yalnız bir adamın kaderi “kâğıtlar” sayesinde değişir.

2012 yılında, Oscar ile birlikte birçok ödül kazanmıştır.

 

For he Birds (Kuşlar İçin) – 2000

Yönetmen: Ralph Eggleston

2001 yılında Oscar ödülünü kazanan film, telefon direğine tüneyen bir grup kuşu konu alıyor. Aralarına katılan “farklı” bir kuşu kabul etmeleri zor olacaktır.

 

El Empleo (İstihdam) – 2008

Yönetmen: Santiago Bou Grasso

Modern dünyadaki, insan hallerini oldukça açık ve sert bir dille yüzümüze çarpıyor film. İnsan insanın işçisidir!

Film hakkındaki en çarpıcı bilgi 100 tane uluslararası ödül almış olması.

 

 

 

 

Berat Karataş

İZDİHAM

 

 

 

 

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın