Bazen Çok Farklı Hayallerin Siparişini Alıyoruz

İnstagramda @dshoneybutikpasta hesabında dikkatimizi açlıktan mı yoksa güzel olduğundan mıdır nedir pastalar dikkatimizi çekti. Tokken de güzel gözüküyorlardı. Birbirinden güzel pastaları görünce pastanın ustasını merak edip iletişime geçtik. Esra Özcan adında bir hanımefendi çıktı o pastaların ustası. Esra Hanım ile pastalarını ve iş hayatına dair yaşadıklarını sorduk.

Önce sizi tanıyabilir miyiz Esra Hanım?

28 yaşındayım. Edebiyat öğretmeniyim ve iki kızım var. 3 yıldır tasarım pastalar yapıyorum. Son 8 aydır da profesyonel olarak kendi atölyemde sipariş üzerine çeşitli butik pastalar yapıyorum.

Neden bu meslek ve nasıl seçtiniz?

Kızlarım veya çevrem için özel günlerde pasta yapmaya başlamıştım. Öğretmenlik dışında severek yapabileceğim bir iş olduğunun farkına vardım. Yaparken çok keyif alıyordum. Bir pastanın bitiminde ortaya çıkan şey güzel bir ürünse aşırı mutluluk veren bir uğraşa dönüşüyordu. Kısa sürede birçok pastacılık eğitimine katıldım. Neden bunu meslek edinmeyeyim dedim ve başladım.

İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?

İş hayatında kadın olarak yer almak her alanda farklı zorlukları olan bir mesele. Ama bu işte daha çok yine kadınlarla iletişim halinde olduğumuz için büyük zorlukları olsa da kısa sürede çözüme ulaşıyoruz.

Alışık olduğumuz pastalardan daha farklı pastalar yapıyorsunuz. Adeta işinize sanat katıyorsunuz. Peki ileriye yönelik koyduğunuz hedefler nelerdir?

Butik pastacılık sektörünün çok farklı ve çok değişken bir skalası var. Sürekli yenilenen öğrenmeye açık bir piyasa. Dolayısıyla kendinizi geliştirmek zorundasınız. Aslında varılabilecek son nokta yok diyebiliriz.

Belli bir hedefe bağlı kalmak ilerlemeye engel teşkil edebilir. Sonuçta hayal gücü gerektiren bir iş kolu. Yarın insanların ne tür pastalardan hoşlanacağını tahmin etmek imkansız diyebiliriz. Bazen çok farklı hayallerin siparişini alıyoruz ve heyecanlanarak yapıyoruz. Ortaya çıkan ürüne baktığımızdaki mutluluk paha biçilemez.

 

 

 

 

 

 

 

İZDİHAM

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın